Dle zprávy krajské hygienické stanice pro sedmý týden roku se nemocnost obyvatel na Přerovsku snižuje. Nemocných je v okrese v přepočtu na sto tisíc obyvatel už dva týdny kolem 900. Nejvíce nemocných je ve věkové kategorii 0 až 5 let, tedy předškoláků.

Propuknutí chřipkové epidemie, projevující se například vysokými horečkami trvajícími déle než tři dny, bolestmi hlavy a kloubů, se tedy snad nedočkáme.

Mráz 'zamrazil' virózy

Lékaři v těchto dnech nezaznamenávají ve svých ordinacích zvýšené nápory.

„Je méně nemocných. Mrazivé počasí dá se říct zamrazilo virózy, jen občas se vyskytly u pacientů infekce dýchacích cest nebo angína. Nejčastěji teď přichází lidé ve středním věku,“ uvedla přerovská praktická lékařka pro dospělé Helena Vtípilová.

Zdraví však můžou zhoršit očekávané vyšší teploty i další nepříjemnosti. „Situaci může zhoršit oteplující se počasí a smog, ale virová onemocnění máme snad už za sebou,“ dodala.

I v dětských ordinacích je po skončení jarních prázdnin obvyklé množství mladých pacientů. „V pondělí bývá v ordinaci sice více lidí než v další dny, návštěva kolem pětadvaceti lidí je ale běžná,“ poznamenala praktická lékařka pro děti a dorost Jana Tománková.

Podle lékařů uplynulé prázdniny dětem spíše prospěly. „Pobyt mimo školní kolektiv během prázdnin děti pravděpodobně ozdravil. Nižší nemocnost způsobily v posledních týdnech hlavně mrazy a prázdniny. Problémy mohou nastat, když se děti vrátí zpět do škol. Chřipky jsem nezaznamenala, spíše se vyskytují rýma, kašel, teploty a angíny,“ vysvětlila.

Nevoďte děti do supermarketů

Rodiče by tak měli v následující dny své děti ochránit před místy, kde se vyskytuje velké množství lidí. „Pro prevenci pomáhá otužování a pestrá zdravá strava. Neměli by se s dětmi také pohybovat v místech, kde je spousta lidí, například v supermarketech. Samozřejmě je lepší se občas zdržovat mimo město, jít třeba na procházku do lesa nebo vyjet na hory,“ dodala.

Ani v mateřských školkách děti z důvodu nemoci nechybí. „Před prázdninami jsme měli nějaké spálové případy. Nyní ale máme standardní stav. Chybí snad jen tři děti z celé školy,“ dodala ředitelka Mateřské školy Lešetínská Zdeňka Studená.