Nejvíce pacientů je mezi dětmi předškolního věku a školáky, záněty horních cest dýchacích se však nevyhýbají ani dospělým. Podle odborníků jsou na vině prudké výkyvy počasí. Teploty typické pro babí léto se totiž střídají s prudkým ochlazením a lidé na ně ještě nezareagovali změnou šatníku.

Respirační vlna

„Pacientů v poslední době výrazně přibylo a dalo by se říci, že se jedná o první malou respirační vlnu. Lidé k nám nejčastěji přicházejí se záněty horních cest dýchacích a nosohltanu, stěžují si na nachlazení, teploty a bolesti v krku. Výraznější komplikace se ale zatím nevyskytly,“ informoval o situaci ve své ordinaci přerovský praktický lékař Ludvík Koudelka. Jeho slova potvrzuje i dětská lékařka Ludmila Hýbnerová.

Trpí hlavně děti

„Ve srovnání s prvními týdny v září došlo k výraznému nárůstu nemocí, a to hlavně u školáků,“ řekla. Podle jejích slov trpí děti převážně nemocemi horních cest dýchacích. „Častěji přitom přicházejí starší školáci, kteří nedostatečně zareagovali na prudké ochlazení změnou oblečení,“ podotkla.

Dalším důvodem zvýšené nemocnosti je nástup dětí do mateřských školek a škol. „Ve srovnání s létem přišel zvrat. Zatímco dříve byly děti rozptýleny, příchodem do kolektivů si začaly navzájem předávat bacily, “ vysvětlila.

Podle epidemioložky Jitky Skácelové z územního pracoviště Krajské hygienické stanice v Přerově vzrostl v uplynulém týdnu počet akutních respiračních infekcí na Přerovsku o 66,7 procent. „Nejvíce nemocných je mezi malými dětmi do pěti let a školáky do patnácti let. Zatímco celková nemocnost na sto tisíc obyvatel činí 735 obyvatel, u dětí ve věku do pěti let je toto číslo mnohem vyšší - 2 041,“ upřesnila.

Ještě před týdnem přitom připadlo na sto tisíc obyvatel pouze 441 nemocných. Mezi nemoci, se kterými v současnosti zápasí obyvatelé Přerovska, patří podle epidemioložky akutní záněty horních cest dýchacích, nosohltanu a hrtanu, ale také záněty průdušek a angíny. „Už se vyskytly i dva případy zápalu plic,“ poznamenala.

Lékaři proto v těchto případech radí hlavně nezanedbávat prevenci v podobě vitamínů, pitného režimu, dostatečného pohybu a času k relaxaci.V případě, že člověka nemoc přesto zchvátí, neměl by ji přecházet, aby nepřerostla v závažnější problém.