Jak dlouho jste ve funkci starosty Černotína?

Jedná se o mé druhé volební období. Ve funkci jsem pět let.

Pracoval jste před nástupem na současnou pozici nějakým způsobem pro obec?

Byl jsem v zastupitelstvu. Získal jsem alespoň malé zkušenosti z podobné práce. Ve funkci starosty jsem ale poznal, že zkušenosti byly opravdu jen malé.

Pokud by jste se měl pochválit, tak co se vám za pět let nejvíce podařilo?

Myslím, že za předchozí volební období jsme stihli poměrně hodně. Podařilo se získat dotace z různých fondů a to naší práci hodně pomohlo.

A kdyby jste měl něco vyzdvihnout?

Při nástupu jsme měli velký problém s nadjezdem, který hořel a nevěděli si s tím rady ani hasiči. Problém, který jsem považoval za velký a složitý, se nám snad podařilo už uklidnit.

Je ještě něco, co se ve vašich prvních čtyřech letech povedlo?

Podařilo se vybudovat autobusové zastávky. V loňském roce jsme vybudovali inženýrské sítě pro patnáct rodinných domků. Ještě se nám povedlo opravit hodně památek, například kapličku v Hluzově.

Jaké nové aktivity se zavedly v Černotíně za vašeho starostování?

V roce 2007 začal vycházet obecní zpravodaj. Dále organizujeme posezení se seniory, zejména před Vánocemi. Podařilo se nám obnovit tradici vítání občánků. Navíc ještě už druhým rokem zpíváme o Vánocích u kapličky v Hluzově.

Je naopak něco, čeho jste chtěl dosáhnout a zatím se vám to nepodařilo?

Chtěli jsme dělat nějaká protipovodňová opatření. Bohužel v některých oblastech jsme narazili na územní plán, který musíme nejdříve uzpůsobit. Uvažujeme také o vybudování suchých poldrů, na které by se daly v tomto období získat finanční prostředky.

Voda je pro Černotín velký problém. Jakým způsobem vás poslední povodeň postihla?

Poslední povodeň kdy se vylila Bečva zaplavila spodní část obce. Horší bylo, když se v předchozích povodních vylil Hluzovský potok. Museli jsme se s vodou vypořádat nejen my, ale hlavně občané. Bohužel povodně se budou opakovat a proto je potřeba nějaké protipovodňové opatření udělat.

Dá se s vodou kromě suchých poldrů nějakým způsobem bojovat?

Myslím si, že dnešní způsob obhospodařování půdy je náchylnější aby bleskové povodně způsobily větší škodu. Větší množství vody se nahromadí v jednom místě a potom vlastně vtrhne k nám do obce. Dá se říct, že pokaždé z jiné strany.

Takže myslíte, že by byla potřeba lepší spolupráce se zemědělským družstvem?

Je potřeba říct, že zatím vycházíme s místním zemědělským družstvem velmi dobře. Vycházejí nám vstříc s pozemky, kde má družstvo travní porost a vojtěšku, která zabrání nejhorší erozi půdy.

A dá se tedy s bleskovými povodněmi nějak bojovat?

Boj je pro nás velmi těžký. Přívalové deště, které přišly v roce 2009, se projevily vylitím koryta Hluzovského potoka po celé délce. Jindy přišla povodeň zase z opačné strany. Bohužel jsme v dolíku a voda nám v podstatě hrozí ze všech stran.

Kromě vody je vaším druhým velkým problémem doprava. Dá se alespoň s tím něco podniknout?

Tady se jedná opravdu o velký problém, který asi sami nevyřešíme. Bylo by potřeba, aby se kompletně vyřešila dopravní infrastruktura celé střední Moravy.

Alespoň pro snížení rychlosti jste vybudovali zpomalovací ostrůvek. Jak pomáhá a nestálo by za to udělat i semafor?

No právě na ostrůvek teď vjelo nákladní auto, které sestřelilo značky, které na něm jsou. Navíc ještě ujelo, takže momentálně je stav v řešení dopravní policie. Semafor nám nedoporučil projektant. Jako důvod uvedl, že řidiči ho nečekají a podle statistik se pak stávají ještě horší nehody.

Vraťme se ještě k vašim plánům. Čeho byste chtěl kromě boje s vodou dosáhnout?

Letos bychom rádi konečně dobudovali kanalizaci v obci. Ona zde je, ale jen v některých částech. V současné době už jsou technické možnosti na vysoké úrovni a proto se může dobudovat i ve spodní části Černotína.

A kromě kanalizace?

Velkým projektem je i revitalizace prostoru před obecním úřadem. Zde by se měla opravit autobusová zastávka a udělat přechod pro chodce naproti škole spolu s lávkou přes potok.

Jak obec podporuje sport a ostatní spolky v Černotíně?

Letos se všechny kluby zastřešily pod Sokol Černotín. Máme zde hokej, fotbal, stolní tenis a cyklisty. Snažíme se je podporovat finančně. Letos jsme pro jejich potřeby vyčlenili sto tisíc korun, které si mezi sebe rozdělí sami. Navíc se jim snažíme vycházet vstříc pokud pořádají nějaké zábavy, protože od nich nevybíráme žádný nájem.

Všiml jsem si, že za úřadem máte víceúčelové sportovní hřiště.

Ano máme. Letos jsme si požádali o dotaci a chtěli bychom vyměnit povrch, který je už trochu více opotřebovaný.

Jak z vašeho pohledu funguje spolupráce s okolními obcemi v regionu?

My jsme součástí mikroregionu Hranicko a myslím si, že vzájemná spolupráce funguje velmi dobře.

Je něco, na co byste přilákal turisty do vaší obce?

My nejsme vyloženě turistická oblast. Ale pod Černotín patří například Vápenka. Zajímavostí je i mlýn zde v obci. Je na něm zachovaná původní technologie. Máme u nás klenuté kamenné mosty.

Jakým způsobem se v posledních letech mění populace v obci? Lidé spíše odcházejí nebo přicházejí?

Migrace je poměrně velká. Počet obyvatel ale zůstává přibližně stejný. Teď jak jsme připravili vše pro rodinné domky, tak jsme zaznamenali zvýšený zájem, zejména od lidí z Hranic.

Na závěr se zeptám na vaši nejnovější aktivitu. Vaše obec se s internetovými stránkami přihlásila do soutěže Zlatý erb. Čeho byste chtěli v soutěži dosáhnout?

Nám se o webové stránky stará student L. Barot a místostarosta pan Vacula. Když nám přišla přihláška, tak jsem ji jim přeposlal a oni rozhodli, že do soutěže půjdeme. Moc nepředpokládám, že se umístíme někde v popředí, protože si stránky děláme napůl amatérsky. Ale i kdyby se nic nepodařilo, získáme alespoň další nové zkušenosti. (zem)

Medailonek starosty

Stav: ženatý

Počet dětí: 3

Znamení: Kozoroh

Největší koníček: práce na chalupě

Největší neřest: to se neříká

Oblíbený film: hlavně komedie, poslední dobou Román pro muže

Oblíbená hudba: v mládí Beatles, teď lidovky

Oblíbené jídlo: vepřo knedlo zelo z divočáka