„V úterý bude sněžit, ranní teploty se budou pohybovat mezi minus sedmi a minus deseti stupni, odpolední mezi minus pěti a minus dvěma,“ řekl Eduard Jarcovják z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu. V noci na středu má být velmi malá oblačnost, a díky tomu se ještě více ochladí.

„Očekáváme minus deset až minus čtrnáct stupňů, ojediněle až minus dvacet,“ uvedl Jarcovják. Podobně nízké teploty hlásí meteorologové i na čtvrtek.

Protože bude zároveň bezvětří, rozptylové podmínky nebudou nejlepší. O vánočních svátcích a na některých místech i v pondělí měli velmi špatný stav ovzduší v Moravskoslezském kraji.

Limit pro polétavý prach byl na některých místech překročen více než dvojnásobně.

Přerov na tom byl s čistotou vzduchu špatně v polovině minulého týdne.

„Naopak na vánoční svátky byly hodnoty kolem 25 mikrogramů na metr krychlový, což je v zimním období nebývale dobré číslo. Díky tomu, že nenastalo severovýchodní proudění, škodliviny z Ostravska se k nám nedostaly. Velké mrazy a téměř žádné proudění určitě situaci zhorší,“ konstatoval Jan Zona z oddělení ochrany ovzduší přerovského magistrátu.

Teprve mírný jihozápadní vítr, který začne vanout v průběhu čtvrtka, by mohl ovzduší v Přerově pročistit.

Na Silvestra mínus pět a zafouká

V pátek se mrazy trochu zmírní, i silvestrovská noc ale bude chladná.

„Na Silvestr k nám přijde studená fronta a zřejmě i zasněží. K půlnoci teploty klesnou na minus čtyři až minus pět stupňů, přidá se i vítr,“ uvedl meteorolog.

Před silným mrazem by se měli mít na pozoru zejména starší lidé a děti. Výstraha, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí pro celou republiku až do čtvrtečního rána.

„Zejména starší občané by měli zvážit, kdy vyjít ven. Nutné nákupy by si měli obstarat kolem poledne či odpoledne, kdy bývají teploty nejvyšší,“ zmínil ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš.

Silnému podchlazení podlehl letos na začátku prosince muž v Olomouci. Podle Mareše od té doby záchranáři k žádnému podobnému případu nevyjížděli, ani nepřeváželi nikoho v kritickém stavu na následky podchlazení.

Biometeorologická předpověď hlásí stupeň 2, což je střední zátěž. Nebezpečí hrozí zejména lidem se zvýšeným krevním tlakem, anginou pectoris a astmatikům.

„U těchto lidí se nedoporučují prudké přechody z vyhřátého prostředí do venkovního prostoru,“ doporučují ve své zprávě meteorologové.