„Problém řešíme průběžně. V první fázi jde o opuštění bytů, s tím souběžně placení. Soudní rozhodnutí sice máme, ale výsledky nejsou žádné. I když tito lidé dostanou od soudu nařízení k zaplacení dlužných částek, nemáme jim takové peníze z čeho strhnout. Jsou totiž bez práce a nemají prakticky žádný příjem," uvedl starosta.

Příliš platný prý není ani příkaz k exekuci, protože s vlastnictvím majetku jsou tito lidé takříkajíc na štíru. „Budoucnost vidím špatně. Většinou jde opravdu o lidi, kteří nedělají, nejsou vedeni na úřadu práce, takže nejsou výdělečně činní," doplnil starosta Galas.

Radnice v jednom případě už dostala soudní povolení k vystěhování neplatiče. Jiný nájemník se vystěhoval dobrovolně a situace tak nevyžadovala razantnější zákrok.

„Dodnes si ale své věci neodstěhoval a vzniklý dluh kolem osmdesáti tisíc korun zaplacený nemá. I kdyby skončil za mřížemi, čímž se mu dluh nesmaže, částku neuhradí, protože nemá práci. A tak to jde pořád dokola. Musíme uvážit, jestli má smysl utrácet za soudy, když je výsledek nulový," řekl Karel Galas.

Světlé zítřky se tak na úřadě neočekávají. Podle vedoucího stavebního oddělení Městského úřadu Potštát Reného Passingera je nepříznivá sociální otázka na Potštátsku obrovský a dlouhodobý problém.

„Dlužník sice jednou zaplatí, za měsíc ale částku neuhradí znovu. Lidé prostě přicházejí o práci, která tady ani příliš není. Dalším faktorem je skutečnost, že se utápějí v alkoholu. Právě alkohol hraje u těchto případů velkou roli," má jasno René Passinger.