Například sedmadvacetileté Petře za necelý rok skončí rodičovská dovolená. Pokud její mladší syn ani na další pokus u zápisu neuspěje, bude Petra postavena před nepříjemnou otázku. Nechá kvůli delší péči o syna svého dřívějšího zaměstnání?

„Náš starší syn je již v předškolním věku, proto byl letos poprvé do mateřské školy přijatý. V předchozích letech jsme však u zápisů do školek byli vždy neúspěšní. Mladší syn se letos nedostal do mateřské školy z důvodu nízkého věku. V dubnu 2014 oslaví tři roky a ve stejnou dobu mi končí rodičovská dovolená. Pak mohu nastoupit zpět k původnímu zaměstnavateli. Nastanou ale komplikace s péčí o syna. Pokud do práce nenastoupím, hrozí, že o místo přijdu," uvedla maminka dvou dětí.

Podobných příběhů, jako je tento, nabízí iniciátoři petice hned několik. A právě podpisovým archem se snaží upozornit na pravidelně se objevující problém. Autoři petice také zmiňují fakt, že děti se do školek přijímají na základě případného zaměstnání rodičů.

„Možnost začlenit se do dětského kolektivu v mateřské škole by měly mít všechny děti bez výjimky, tedy bez ohledu na to, v jaké situaci se nachází jejich rodiče," stojí v úvodu listu.

Školky nejsou nafukovací

To, zda se věci díky petici pohnou dopředu, samozřejmě není jisté. Město Hranice, jakožto zřizovatel nesoukromých školek ve městě, přiznává, že letošní počet nepřijatých dětí byl skutečně nadstandardní. Velký podíl na něm ale měla také vysoká porodnost právě před třemi lety.

„Uvidíme, jak bude demografický vývoj pokračovat. Školky nejsou nafukovací, ale hledáme cesty, jak co nejrychleji jejich kapacity zvýšit a jak maximálně využít stávající prostory. Například na Základní škole a mateřské škole Struhlovsko se již přistoupilo k prvním krokům. Prospělo zrušení kuchyně ve školce Klíček. Kapacita ale bude navýšena zhruba jen do deseti dětí," konstatoval tiskový mluvčí Městského úřadu Hranice Petr Bakovský s tím, že řešení problematiky je náročné z časového i finančního hlediska. „Všechna tato opatření něco stojí a rozpočet města se pohybuje v nějakých mantinelech. O zřízení nové mateřské školy ve městě se ale neuvažuje," dodal Bakovský.

Petice je momentálně k dispozici v prostorách Mateřského centra Dráček na Purgešově ulici v Hranících a v kavárně SISI caffé CLUB. Autoři tohoto kroku sbírají podpisy do konce května.