Nejedná se však o rozmar školních jídelen. Ty se jen řídí zákonem, který jim přesně nařizuje, jak mají se zbytky jídla nakládat. Červená jídelna na třídě 1. máje vaří pro děti i dospělé. Pokud si někdo z nich nemůže objednaný oběd vyzvednout, je povinen ho odhlásit.

V opačném případě mu totiž stravovna účtuje likvidační poplatek 36 korun za dítě nebo 48 korun za dospělého. Jsou to přitom vyšší částky než samotné ceny obědů.

Někde se rodiče o této povinnosti dozvěděli na třídní schůzce, jiní o ní dodnes nemají ani tušení.

„Ve škole nám o tom neřekli ani slovo, ale švagr s tím přišel z třídní schůzky a přiznám se, že z toho nejsem moc nadšený. Přijde mi zvláštní, že se musí jídlo vyhazovat a ještě za to platit. To přece dříve nebylo,“ vyjádřil svůj názor otec jednoho z žáků Tomáš Luběna.

Rozčilená je také Michaela Rýparová. „Vždyť je to nesmysl. Je to, jako bych si třeba v restauraci objednala třeba džus, nedopila ho a musela pak za ten nedopitý zbytek ještě jednou zaplatit,“ řekla.

„Pokud má někdo vážné nemocné dítě a musí s ním třeba okamžitě nastoupit do nemocnice, má úplně jiné starosti než odhlašovat obědy,“ podotkla.

Podle ní je nařízení nelogické už proto, že by se dal zbylý oběd zužitkovat i jinak než jeho likvidací. Například zkrmením.

S tím ale vedoucí jídelen nesouhlasí. „Zákon nám přesně nařizuje, jak máme se zbytky nakládat,“ shodli se.

„Máme dvě možnosti. Buď je vozit k likvidaci do speciální firmy, přičemž ta nejbližší je až v Kroměříži, nebo jimi krmit domácí zvířata, která nejsou určena ke konzumaci,“ vysvětlil zákonné možnosti, které se vyvařovnám nabízejí, vedoucí červené jídelny Jiří Zais.

Jeho stravovna využívá druhé varianty. Na základě smluv dodává zbytky několika místním chovatelům. Školní stravovny mají obědy pro své klienty dotovány.

Pokud si někdo jídlo nevyzvedne a předem je neodhlásí, nemá na dotaci nárok a musí ji uhradit. Pro dospělého činí tato částka zmíněných 48 a pro dítě 36 korun. „Rodiče by se měli naučit tuto svou povinnost dodržovat. Jen tak se dá předejít zbytečným mrzutostem,“ uzavřel Zais.