Když je minulý týden kontaktovali majitelé chaty, že se u nich letos usídlilo mnoho netopýrů, netušili, že jich po příjezdu na místo napočítají více než dvě stovky.

Podle odborníků se jedná o největší známou kolonii tohoto druhu netopýrů na území České republiky.

„Zažili jsme velké překvapení. Majitelé ani trochu nepřeháněli ohledně velikosti kolonie. Nakonec jsme napočítali minimálně 220 jedinců,“ upřesnil přerovský přírodovědec Josef Chytil.

Počet netopýrů, kteří se usídli za dřevěným obložením chaty, však nebyl pro odborníky jediným překvapením. „Vtip je v tom, že se jednalo o netopýra Brandtova, který je u nás jedním z nejmenších příslušníků rodu Myotis,“ vysvětlil Josef Chytil.

Podle jeho slov byl tento druh jednoznačně odlišen od velmi podobného netopýra vousatého teprve ve druhé polovině šedesátých let minulého století.

„Jde o druh, který je mozaikovitě rozšířen po celém území naší republiky. Od nížin až po hory s maximem výskytu mezi 200 až 600 metry nad mořem. Do tohoto výškového rozpětí spadá i nález zmíněné kolonie,“ doplnil Chytil.

„Netopýři se na naší chatě vyskytovali i v minulosti. Ovšem v takovém množství až letos,“ svěřil se majitel chaty ve Velkém Újezdě Zdeněk Bártek, který zároveň připustil, že netopýři dělají v noci, kdy jsou aktivní, hluk. „To nám ale nevadí. Už jsme si na to zvykli,“ dodal.

Přírodovědci si velmi cení toho, že je majitelé chaty na tento ojedinělý výskyt netopýrů upozornili a zároveň těmto savcům nechtěli ublížit, i když mají v plánu chatu rekonstruovat.

„Během měsíce, tedy v době, kdy již budou mláďata úplně vzletná, mohou bez obav přistoupit k chystané opravě chaty. Zároveň se mohou těšit z toho, že mají v těchto létajících savcích vydatné pomocníky, například při snižování početnosti nepříjemných komárů,“ dodal Josef Chytil z Ornitologické stanice v Přerově.