Zatímco ještě v roce 2006 uzavřelo na Lipnicku manželský svazek 46 párů, o rok později už to bylo 64.

Pracovníci matrik i představitelé obcí přitom potvrzují nepsané pravidlo: sňatků je více tam, kde je více možností netradičního pojetí obřadu a kde novomanželům kromě standardních služeb nabídnou i něco navíc.

„Zvýšení počtu sňatků je možné přičítat jak demografickému vývoji, tak i větší možnosti uspořádat svatbu v zajímavém prostředí,“ uvedla tisková mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová. V Lipníku lze totiž uzavřít sňatek nejen v klasické obřadní síni, ale také v zámeckém parku nebo na střešní zahradě.

„Pod matriku v Lipníku navíc spadají i svatby na romantickém hradě Helfštýně,“ poznamenala Gladišová. Podle jejích slov se v Lipníku konalo 39 civilních svatebních obřadů, šest církevních sňatků, a jeden byl uzavřen před obecním úřadem v Jezernici, který není matrikou. Novomanžele přitom příjemné a netradiční prostředí láká i přesto, že za takový obřad utratí více peněz.

„Cena za služby spojené s obřady se od ledna zvedla z 200 na 300 korun, za svatbu v zámeckém parku a na střešní zahradě se pak zaplatí částka 2,5 tisíce korun a správní poplatek za sňatek mimo oficiálně určenou místnost činí 1 tisíc korun,“ upřesnila Gladišová.

Zálibu svatebčanů v romantice zaznamenali také v Tovačově, kde se konají svatby na zámku. „Tovačovský zámek je přitom lákadlem nejen pro místní, ale oddávat se sem jezdí lidé z celého Olomouckého kraje,“ popsal starosta města Leon Bouchal.

Jak upřesnil, proběhne na zámku každoročně asi stovka obřadů. „Zatím se oddává hlavně uvnitř, ale brzy se budou konat svatby i na nádvoří,“dodal starosta. Mírný nárůst svateb oproti loňskému roku potvrzují i na matrice v Přerově.

„Zatímco v roce 2006 se u nás konalo 226 sňatků, z toho 13 církevních, v roce 2007 už jich bylo 230 a 15 proběhlo v kostele,“ popsala pracovnice přerovské matriky Jana Filoušová. Podle jejích slov mají svatebčané největší zájem o obřad ve zrekonstruovaných prostorách přerovského zámku.

„Podstatná část svateb probíhá na zámku, zatímco o obřadní síň matriky je nyní o něco menší zájem,“ dodala Filoušová. V Hranicích se většina manželských slibů uzavírá v obřadní síni, která je reprezentativní místností zdejšího zámku.

„Existují ale i výjimky. Vminulosti už se uzavíraly sňatky třeba ve Zbrašovských aragonitových jeskyních, jedna svatba byla i na zahradě místního penzionu,“ přiblížil tiskový mluvčí hranické radnice Petr Bakovský.

Podle jeho slov svatebčany v loňském roce nejvíce lákalo magické datum 7. 7. 2007. „V ten den u nás bylo asi nejvíce sňatků, naopak nejméně se lidé brali v květnu,“ uzavřel mluvčí.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika