Například v Lipníku nad Bečvou bylo loni na netradičním místě uzavřeno každé druhé manželství. „K vyhledávaným lokalitám patří zámecký park, střešní zahrada nebo hrad Helfštýn,“ přiblížila lipnická matrikářka Marta Borovičková. Podle ní se nechalo oddat v Lipníku a jeho okolí celkem šedesát párů.

Svatebčany asi nejvíce láká zdejší zámecký park.

„Pracovníci Městského úřadu vždy připraví židle pro hosty, stůl a židli k podpisu protokolu o uzavření manželství, na stole je umístěna i vazba ze živých květin“ popsala přípravy matrikářka lipnického úřadu.

Za služby spojené se svatebními obřady na netradičním místě vybírá město částku 2,5 tisíce korun.

„Obřad v parku i na střešní zahradě doprovází vždy hudba a snoubenci si můžou vybrat buď z nabídky, sestavené hudebníky, nebo si přinesou vlastní CD,“ doplnila matrikářka.

Přerov: síň a park

V Přerově jsou novomanželé o něco více konzervativní a upřednostňují spíše klasický sňatek.

„Máme pěknou obřadní síň na zámku, takže většina svatebčanů volí tuto možnost. Je to zčásti dáno i tím, že se obávají rozmarů počasí,“ přiblížila přerovská matrikářka Kateřina Štěpánková.

Pokud přece jen zvolí netradiční místo, tak je to park Michalov.

„Problém je v tom, že si lidé musí zajišťovat zastřešení pro obřad,“ dodala.

Co dál láká?

Oblíbeným místem pro uzavření sňatku je i Tovačovský zámek nebo zámek v Dřevohosticích. V minulosti už se ale lidé oddávali i u oseckého Jadranu a na dalších místech.