Nezvykle tvrdá senátní kampaň na Přerovsku pokračuje a dva hlavní soupeři v boji o křeslo senátora shánějí podporu, kde se dá - a to i u svých nedávných konkurentů. Neúspěšní kandidáti dokonce nelitují finančních prostředků a přemlouvají nerozhodnuté voliče prostřednictvím inzerátu v novinách.

„Podporu senátorovi Jiřímu Lajtochovi vyslovil Josef Nekl z KSČM a nezávislá kandidátka Vlasta Jančárová,“ potvrdil asistent senátora Jiřího Lajtocha Václav Zatloukal.

Právě podpora Lajtochovi od pravicově zaměřené kandidátky Vlasty Jančárové mnohé zaskočila. „Nechci být útočná, ale vysvětlím to jednoduše. ODS podle mého není klasickou pravicovou stranou, protože je provázaná i s bývalými nomenklaturními kádry,“ vysvětlila svůj postoj Jančárová.

Osobnost Jiřího Lajtocha je jí navíc, jak dodává, bližší. „Hlasy voličů nemohou patřit straně, která v krajských volbách utrpěla fatální porážku, a to pro své arogantní kroky při řízení celé země,“ tvrdí Jančárová.

Zda bude mít její hlas nějakou váhu, je podle analytiků těžké odhadnout. V prvním kole voleb ji totiž podpořilo 6,28% voličů a skončila na předposledním místě. Za Lajtocha se zasadil také komunistický kandidát Josef Nekl (17,55%), což se s ohledem na celostátní rétoriku námluv sociálních demokratů s komunisty dalo očekávat.

„Podpořím Jiřího Lajtocha. Je pro mě samozřejmě nepřijatelná volba pravicového kandidáta,“ vysvětlil Nekl. Podle jeho slov by měli voliči ukázat všem škarohlídům, politickým komentátorům a analytikům, že si skutečně přejí změnu.

Příznivce mezi svými soupeři z prvního kola má ale i druhý z postupujících kandidátů do Senátu Eduard Sohlich (ODS). „Zatím mě podporuje bývalý zpravodajec BIS Vladimír Hučín a Roman Haken ze Strany zelených. Odpověď od lidoveckého kandidáta Jiřího Bakalíka jsem ale neobdržel,“ řekl Sohlich.

Právě hlasy Jiřího Bakalíka, který v prvním kole získal na svou stranu deset procent voličů, mohou být podle politologů pomyslným jazýčkem na vahách. Bakalík se však překvapivě nevyslovil, na čí stranu se přikloní, a zvolil jen neutrální stanovisko.

„Letošní volby nejsou o osobnostech, ale o vystavení účtu voličů současné vládě. Budu volit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a totéž doporučuji i ostatním voličům, kterým zároveň děkuji za podporu v prvním kole voleb,“ řekl Jiří Bakalík.

Bývalý zpravodajec BIS a disident Vladimír Hučín, kterého v prvním kole podpořilo 10,34%, se vyjádřil jasně. „Eduard Sohlich je pro nás jedinou možností volby. Jsem znepokojen drtivým vítězstvím demagogie ČSSD, za jejíž vládnutí budou muset platit účet ještě naše děti a vnuci. Výroky šéfa ČSSD o krajském vládnutí s komunisty jsou alarmující,“ vyjádřil se Hučín.

Ředitel hranické nemocnice a kandidát ODS Eduard Sohlich má jistou podporu i od Romana Hakena ze Strany zelených. „Podporu mu vyjadřuje naše strana i já osobně,“ řekl Haken.

Dagmar Rozkošná, Petra Poláková-Uvírová