Jaroslav Janků z firmy Jankusport, který v Přerově léta prodává kola, elektrokola a zajišťuje i servis lyží, je v šoku. Neznámý pachatel umístil na jeho auto před domem nástražný výbušný systém a Sušilovou ulicí v centru Přerova se v pondělí krátce před tři čtvrtě na osm večer ozvala silná detonace. Naštěstí se nikomu nic nestalo.

„Jsme solidní firma, chováme se k zákazníkům lidsky a snažíme se pomáhat i tělesně postiženým. Nevím, komu bych mohl vadit. Nikomu jsem neudělal nic špatného, ale tohle mě úplně deprimuje,“ řekl otřesený majitel vozu Jaroslav Janků. V době, kdy došlo k výbuchu, jak dodal, nebyl doma.

„Přiběhl jsem, až když mi manželka volala, že hoří auto. Ve čtvrtek jsem si ho přitom přivezl z reklamní agentury s novým polepem. Auto je tři měsíce staré,“ dodal.

Dětský domov v ohrožení

Exploze poničila auto jen částečně - zasáhla hlavně přední sklo. Mohlo to ale dopadnout mnohem hůře - z nástražného výbušného systému totiž část odletěla směrem k oknu protější budovy Dětského domova a zastavila se o květináč, který rozbila.

„Nebýt zábrany, která květináč drží, tak by železný předmět kulovitého tvaru prorazil okno a vletěl do prostor, kde máme společenskou místnost. Měli jsme štěstí, že se to stalo až ve večerních hodinách, kdy v místnosti nikdo nebyl - malé děti byly na pokoji a starší se nepohybovaly kolem budovy,“ vylíčil ředitel Dětského domova v Sušilově ulici Luděk Doležel.

Obrovská rána, která se ozvala, podle něj děti vystrašila.

„Nejdříve jsme si mysleli, že bouchl kotel v naší budově. Vychovatelky děti dlouho utišovaly, protože z toho byly rozrušené a nemohly usnout. V naší ulici se nikdy nic takového nestalo - všichni sousedi se známe a máme dobré vztahy,“ doplnil.

"Jako výbušnina z hasícího přístroje"

Exploze vyhnala z domu obyvatele sousedních domů.

„Ozvala se šlupka, a tak jsem vylezl z okna, abych se podíval, co se děje. Nejdříve jsem si myslel, že někomu bouchl kotel, nebo třeba spadl barák. Když jsem vyšel ven na ulici, bylo vidět kouř, který vycházel z auta před domem. Ten předmět vypadal jako podomácku vyrobená výbušnina z hasicího přístroje, trčely z toho nějaké dráty,“ přiblížil jeden ze sousedů Matěj Orálek.

Kriminalisté ohledávali místo spolu s pyrotechniky až do pozdních nočních hodin. Po pachateli intenzivně pátrají.

„Na místo, kde došlo k explozi zaparkovaného vozidla Volkswagen Transporter vyrazili policisté s výjezdovou službou kriminální policie a vyšetřování. Na základě zjištěných skutečností pak přivolali pyrotechniky,“ shrnula přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová.

Pyrotechnici po ohledání vozu uvedli, že pachatel umístil nástražný výbušný systém na vozidlo.

„K osobě možného pachatele je z naší strany prováděno intenzivní šetření. Na místě byl přítomen také služební psovod a dorazily i jednotky hasičů. Po celou dobu šetření byla ulice z bezpečnostních důvodů uzavřena,“ řekla dále mluvčí.

Ke zranění osob nedošlo a škoda na majetku dosud nebyla přesně vyčíslena.

„Příčina i okolnosti této závažné trestné činnosti jsou nadále předmětem prověřování. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení, za což pachateli hrozí trest odnětí svobody od tří do osmi let,“ uzavřela.