Firma s nimi totiž v současnosti vede pohovory a snaží se pro ně v překlenovacím období najít nové pracovní uplatnění mimo region. Lidé to však vnímají spíše tak, že se jich hodlá zbavit. Zástupci společnosti Multidisplay ale taková tvrzení odmítají.

„Je hezké, že se nám snaží najít náhradní práci, ale když někdo tuto nabídku odmítne, musí být v továrně kdykoliv za jakýchkoliv podmínek k dispozici. Probíhá to třeba tak, že firma zavolá, já musím být do určité doby v práci, kde se stačí podepsat a pak jdu zase domů. Vypadá to, že tím chtějí dosáhnout jen toho, abychom raději dali výpověď sami,“ sdělil Deníku jeden ze zaměstnanců Multidisplay, který si nepřál zveřejnit své jméno.

Podle smlouvy s firmou totiž zaměstnanci nesmějí o dění za branami továrny informovat.Odstávka výroby byla v hranickém závodě zahájena v květnu letošního roku s tím, že lidé zůstanou doma do konce června a budou pobírat sedmdesát procent platu. Z důvodu malého odbytu vakuových televizních obrazovek se však nakonec odstávka protáhla až do konce srpna a zaměstnanci nyní pobírají pouze šedesát procent platu.

Provizorní podmínky ve firmě způsobil loňský krach původní mateřské společnosti LG.Philips, jehož dopad se podařilo zmírnit díky holandskému investorovi CTP Invest. Ten potápějící se loď odkoupil za čtyřicet milionů euro. „Z původní asi tisícovky zaměstnanců nyní pracuje naplno pouze několik desítek. Ostatní pobírají šedesát procent platu, “ potvrdila tisková mluvčí Multidisplay Hranice Zuzana Fojtíková.

Podle jejích slov se tito lidé podílejí na různých projektech, včetně vyklízení haly Large tak, aby mohla být předána novému nájemci. „Žádný masový odliv zaměstnanců se nekoná, všichni zatím spíše vyčkávají, co bude dál,“ shrnula situaci mluvčí. Zástupci hranického závodu vedou podle jejích slov pohovory se zaměstnanci proto, aby jim v těžkém překlenovacím období pomohli dočasně nalézt pracovní uplatnění.

„Obracíme se proto i na firmy mimo hranický region, například v Kopřivnici,“ upřesnila. Další osud zaměstnanců hranického závodu Multidisplay se bude odvíjet od poptávky televizních obrazovek na trhu. „Předpokládáme, že nový výrobní program holandského investora CTP Invest dá lidem i nové pracovní příležitosti,“ doufá. Podle jejích slov je už nyní jisté, že se rozšíří stávající hala Large až k železniční trati. „Budou se zde stavět nové haly a upravují se pozemky,“ upřesnila dále.

Holanďané do budoucna chtějí zachovat počet pracovních míst a stávající areál ještě rozvíjet. „Cílem je navýšit v průběhu následujících pěti let počet zaměstnanců až na dvojnásobek,“ uzavřela Fojtíková.