Podle posledních statistik se snížil počet lidí bez práce oproti minulému měsíci o 238 uchazečů a ve srovnání se stejným obdobím loňského roku je jich dokonce o 1515 méně.

Podle vedoucího oddělení analýz a prognóz přerovského Úřadu práce Bedřicha Šenvajce je hlavním důvodem poklesu nezaměstnanosti nabídka sezonních prací, a pak také nová místa, která na Přerovsku vytvořily velké firmy.

„V současné době je na Přerovsku 5308 uchazečů o práci a míra nezaměstnanosti činí 7,4 procent. Poklesl jak počet uchazečů z řad absolventů škol a mladistvých, tak i dlouhodobě nezaměstnaných,“ uvedl Šenvajc.

Pokles nezaměstnanosti je podle jeho slov ovlivněn zejména přetrvávající vysokou poptávkou po zaměstnancích v kvalifikovaných i pomocných profesích.

Nová pracovní místa na Přerovsku nabízejí velké firmy v oboru strojírenství a zpracovatelského průmyslu – jako jsou Gambro - Meopta, Kazeto nebo PSP Engineering. Poptávka po nových zaměstnancích je ale také u stavebních společností, v obchodech, službách nebo v automobilové dopravě.

„K tomu samozřejmě přistupují sezonní práce v zemědělství a zvýšené umisťování uchazečů na veřejně prospěšné práce,“ poznamenal dále Šenvajc.

Největší podíl na pozitivním trendu má ale podle jeho slov celkový ekonomický růst v České republice a fakt, že došlo ke změnám ve vyplácení podpory v nezaměstnanosti a sociálních dávek.

„Tento pozitivní trend by měl i nadále přetrvávat,“ je přesvědčen analytik Šenvajc.

Dlouhodobě největší poptávka je na Přerovsku po zaměstnancích ve strojírenských oborech jako jsou soustružníci, svářeči nebo strojní zámečníci. O práci ale nemají nouzi ani zedníci a řemeslníci ve stavebnictví.