Jedním z uchazečů je i Patrik Turko, který se zaměřuje na zámečnictví a svářečství.

„O brigády zase takovou nouzi nemám, ale stálé zaměstnání na plný úvazek se shání jen těžko. Hodně zaměstnavatelů vyžaduje speciální zkoušky, klasický výuční list ze školy člověku nestačí," uvedl svou zkušenost.

Přestože nezaměstnaných na Hranicku je stále více než dva tisíce, křivka pozvolna klesá.

„Snižování jde ale jen velmi pomalu. Třeba dnes (v pondělí, pozn. red.) se k nám přišlo do evidence zapsat dalších třicet lidí. Z hlediska nabídek je sice pohyb určitě větší než na začátku roku, jenže z hlediska počtu uchazečů už to až tak výrazné není," řekl ředitel hranického pracoviště Úřadu práce Pavel Remeň.

Zájem je především o technické profese

Práci v hranickém regionu v současné době nabízí 81 zaměstnavatelů, množství volných míst se pohybuje kolem stovky. Přitom ještě před dvěma měsíci sotva přesahoval třicítku. Stále přitom převažuje zájem o technické profese.

„Tento trend se nemění. Poměrně slušná poptávka je také po zdravotně znevýhodněných. Jde ale i o bezpečnostní agentury, které nabízí strážní služby. Není ale úplně reálná představa, že by invalidní uchazeči rychle vyrazili řešit nějaký problém," dodal Pavel Remeň. Nejčastějším subjektem, který dává zdravotně postiženým osobám práci, jsou tak stále hlavně obce.

Ještě na konci dubna zaujímal přerovský okres z hlediska nezaměstnanosti 12. nejhorší pozici v republice. Po květnu by ale uchazečů na pracovních úřadech už nemělo být tolik.

„Poslední čísla za měsíc květen ještě nemáme k dispozici, ale přepokládáme, že během něj počet nezaměstnaných poklesl i v celém okrese Přerov," řekl analytik Úřadu práce ČR v Olomouci Jaroslav Mikšaník.

Dodal, že v Olomouckém kraji panuje nejhorší situace na Jesenicku, následuje právě okres Přerov a vzápětí Šumperk.

Podle slov ředitele hranického pracoviště Úřadu práce Pavla Remeně se letošní ne zcela příznivý trend ohledně pracovních nabídek už ve druhé polovině roku příliš měnit nebude.

„Například dynamika ve stavebnictví je velice malá, většina těchto firem je závislá na státních zakázkách. Pokud nedojde ke změně, bude situace v tomto ohledu stále rozpačitá," zakončil ředitel.