Nezaměstnanost by dále měla ještě klesnout, koncem roku však opět naroste.

„Určitě budou letošní Vánoce jiné. Jak má člověk vydělávat, když není práce nebo nejsou vhodné podmínky například pro mě, matku s dítětem,“ řekla pětadvacetiletá Renata Bulvová, která se vracela ze schůzky z Úřadu práce v Olomouci.

Říjnové statistiky sice odkryly mírný pokles v číslech nezaměstnanosti, podle analytika by však koncem roku měla zase narůst.

„Nyní v Olomouckém kraji dosahuje nezaměstnanost jedenácti procent, což je o dvě desetiny méně než před měsícem. K jedinému nárůstu došlo na Prostějovsku a naopak výrazný pokles jsme zaznamenali na Šumpersku a Přerovsku,“ vypočítal Jaroslav Mikšaník, prognostik olomouckého úřadu práce.

Změna strategie nákupů

Blížící se svátky by podle odborníků měly být chudší než ty předešlé. A pro lidi bez práce to bude platit dvojnásob, patří mezi nejslabší sociální skupiny.

„Lze odhadovat, že spotřební chování o letošních Vánocích bude podobné tomu, které panuje v celém roce 2009. To znamená, že se změnila strategie nákupu. Lidé volí hlavně levnější varianty zboží a méně kupují luxusní věci,“ popsala Jaroslava Kubátová, vedoucí katedry aplikované ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Také naznačila, jak budou košíky s vánočními dary především u sociálně slabších osob vypadat. „Důchodci a nezaměstnaní občané patří k příjmově nejslabším. Jejich dárky budou hlavně věci užitečné a potřebné,“ doplnila Kubátová.

Vše si lépe promyslet

Také podle průzkumu, který zveřejnila na svých stránkách společnost Unilever, pětina Čechů očekává, že jejich letošní Vánoce budou skromnější než ty minulé.

„Zatímco v loňském roce se chystaly na dárcích více šetřit vyšší příjmové skupiny, letos jsou to spíš lidé s nejnižšími platy. Všechny skupiny se však chystají pořádně promýšlet, co nakoupí. Letos prostě budeme své Vánoce více plánovat a pečlivěji vybírat,“ uvedl Petr Hantych, regionální manažer business analýz společnosti Unilever.

Podle psychologa je však problém úplně někde jinde.

„Vánoce lidé dneska berou jako komerční záležitost, ale o tom to přece není. Lidé by si měli uvědomit, že to nejsou svátky o hmotných věcech, ale je na nich nejdůležitější to, že lidé mohou být spolu, že si jeden na druhého vzpomenou. Většinou domácnosti, které nakupují drahé dary, mají problém v základních vztazích. Kompenzují si něco, co nedokážou vyjádřit srdcem,” uzavřel Lubomír Smékal, specialista na rodinné vztahy.

Nezaměstnanost v okrese Olomouc
           míra nezaměstnanosti (v %)     počet uchazečů o práci
říjen 2008         4,9               6 299
září 2009              10,5                12 995
říjen 2009              10,5              12 957

Vývoj nezaměstnanosti v Olomouckém kraji - počet uchazečů o práci
říjen 2008 - 19 964
září 2009 - 37 395
říjen 2009 - 37 293

Zdroj: Úřad práce Olomouc