Situace by se měla zlepšit s příchodem jara, kdy se zvýší poptávka po sezónních stavebních a zemědělských pracích. Celkem 6232 nezaměstnaných a pouze 1310 volných pracovních míst, taková je lednová bilance přerovského Úřadu práce.

„Nejhorší byla situace na Lipnicku, kde míra nezaměstnanosti dosáhla 12,5 procenta, nejlepší naopak na Hranicku, kde je bez práce pouze 7,2 procenta obyvatel,“ informoval analytik úřadu práce Bedřich Šenvajc.

Celková hodnota nezaměstnanosti dosáhla míry 8,7 procent. Podle Šenvajce však pokračuje meziroční pokles nezaměstnanosti. Ve srovnání s loňským lednem tak bylo na Přerovsku o 1780 uchazečů o práci méně.

„Pozitivní vliv na tuto situaci má ekonomický růst v naší zemi a také změny ve vyplácení podpory v nezaměstnanosti a sociálních dávek,“ podotkl Šenvajc.

Velké propouštění se nekonalo

Dalším pozitivním faktem je to, že se nepotvrdily obavy z hromadného propouštění v hranické továrně Multidisplay. Na konci ledna se zde po více než půlroční přestávce opět začalo vyrábět. Místo vakuových obrazovek však z výrobních linek sjíždějí LCD monitory.

„Při obsluze linky je zaměstnáno 250 lidí, toto číslo však dále poroste,“ řekl nedávno mluvčí společnosti Jiří Hořčica. Další pracovní místa by v hranickém průmyslové zóně, která nyní nese název CTPark, měla vzniknout díky vstupu nových investorů.

„Do konce roku by mohl CTPark Hranice zaměstnávat více než tisíc lidí, z nichž většina budou bývalí zaměstnanci společnosti LG.Philips,“ řekl Jiří Hořčica.

Nejvíce volných míst je v Meoptě

Poměrně velká poptávka po nových pracovnících je i v samotném Přerově. „Společnost Gambro-Meopta nabízí 105 volných míst, družstvo Gamametal CZ padesát míst, družstvo PP Stav Přerov čtyřicet šest míst,“ sdělil Bedřich Šenvajc.

Větší šanci získat práci nabízejí lidem i rekvalifikační kurzy. Do těch se od začátku roku zapojilo 74 lidí, z toho 66 žen.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z HRANICKA

Moje HranickoSportKulturaPodnikáníČerná kronika