Počet těch, kteří ji hledají, konečně klesl. Pomohly i sezonní práce.

Podle zprávy úřadu práce pomohl ke snížení čísel začátek sezony ve stavebnictví a zemědělství.

„Také podniky vyrábějící stavební prvky, zejména na Tovačovsku, přibraly několik pracovníků. Ne sice mnoho, přesto se to už projevilo,“ komentoval analytik trhu práce Bedřich Šenvajc.

K poslednímu březnovému dni bylo na úřadu práce evidováno 9332 nezaměstna­ných, což je o 2,8 procenta méně než v únoru. Srovnání s loňským březnem je ale stále hrozivé. Práci nyní shánělo o 36 procent více lidí než před rokem.

V březnu našlo práci 724 lidí, zapsaných do té doby na úřadu práce, v únoru to byla přibližně jen polovina tohoto počtu. Přesto ale téměř tři stovky zaevidovaných vyloučili úředníci z jiných důvodů.

„To může být na vlastní žádost, ale také z důvodu sankcí. Například když se někdo bez omluvy nedostaví na sjednanou schůzku. Také naše kontroly občas odhalí práci načerno. Zákon je v tomto přísný,“ vysvětlila Milada Vrbová z oddělení pro podporu a evidenci přerovského úřadu práce.

Nejhůř je na tom Kojetínsko

Z celého bývalého okresu je na tom nejhůře Kojetínsko, kde je bez práce 1113 obyvatel.

„Města mohou tuto hrozivou cifru těžko změnit. My alespoň poskytujeme místa v takzvané veřejné službě a máme zde společnost Technis, která nezaměstnaným poskytuje přes deset míst, převážně na údržbu zeleně a úklid,“ poznamenal místostarosta Kojetína Jiří Šírek.

Nezaměstnanost by mohladál pozvolnaklesat

Přes březnové zlepšení je podle analytiků situace na trhu práce nejhorší za posledních pět let. „Nyní je to v podstatě poprvé, co od začátku krize klesla nezaměstnanost. Mírné snížení jsme zaznamenali sice v říjnu, tehdy to ale bylo skoro neznatelné,“ uvedl Šenvajc.

„Naopak nyní očekáváme, že pokles, i když malý, bude pokračovat i v dalších měsících.“

Sezonní práce začaly už například na chmelnici v Kokorách. Na konci dubna se sem začnou sjíždět studenti na brigády, zemědělské družstvo zaměstná i kolem patnácti zájemců z řad místních lidí.

SROVNEJTE SE SITUACÍ PŘED MĚSÍCEM:Bez práce je už 9604 lidí, nárůst se ale zpomalil