„Je to hrůza, práce se vůbec nedá sehnat." Tak komentuje paní Markéta pracovní příležitosti na Hranicku.

Na úřadu práce v Hranicích byla registrovaná přibližně jeden rok, nyní se na ni přeci jen usmálo štěstí.

„Zrovna si nesu pracovní smlouvu, budu dělat u známých. Je to ale jen sezonní práce, takže vůbec nevím, co se zase stane v zimě. Ta situace je tady opravdu špatná, zvlášť když máte dítě, jsou šance na získání zaměstnání ještě menší," dodává.

Zkušenost paní Markéty není ojedinělá. Přestože někteří jedinci se do evidence nechali nově zapsat, hlavně díky blížícím se sezonním pracím se na konci března na hranickém úřadu práce registrovalo přibližně o 150 uchazečů méně než o necelý měsíc dříve.

„V únoru nám nezaměstnanost stoupala a do konce měsíce jsme měli téměř dva tisíce čtyři sta uchazečů o práci. Na konci března nám konečně začala nezaměstnanost klesat. Stavební firmy už pečlivě sledují předpovědi počasí a část z nich už nyní lidi nabírá. Starostové v obcích zase začínají organizovat veřejně prospěšné práce. Řada z nich už od prvního dubna měla přichystané smlouvy a lidé se z evidence začínají vyřazovat," řekl ředitel úřadu práce v Hranicích Pavel Remeň.

Přestože nezaměstnanost na Hranicku v prvních měsících roku roste pravidelně, letos byl nárůst skutečně enormní.

„Tu nezaměstnanost jsme měli vysokou už před rokem. Zvýšení se ale tentokrát netýkalo ani tak absolutního počtu nezaměstnaných. Spíše šlo o to, že počet nezaměstnaných se zvýšil nárazově," přiblížil Pavel Remeň lednovou a únorovou situaci v hranickém regionu.

Podle něj se tak projevily problémy, které zasáhly stavebnictví. Řada firem z tohoto odvětví prý mluvila o velkých potížích.

Navzdory poklesu lidí, kteří se registrují na hranickém úřadu práce, je celková situace stále neradostná. Poslední čísla totiž hovoří o zhruba 2 200 evidovaných, což činí asi 12,9 procent. Ještě v polovině března přitom bylo zájemců o práci přesně 2369 a nezaměstnanost tehdy dosahovala skoro 13,6 procent.

„Nezaměstnanost je stále nadprůměrná a obávám se, že v průběhu celého roku budeme v určitém nadprůměru pořád," doplnil Pavel Remeň.

Při nabídkách práce přitom stále platí dlouhodobá tendence zaměstnavatelů, kteří zpravidla uzavírají smlouvy pouze na dobu určitou. Často jsou předmětem smlouvy také pouhé dohody o provedení pracovní činnosti.