„Jedná se o vůbec nejvyšší meziměsíční přírůstek od roku 1992. Meziročně je nárůst ještě výraznější, a to o 3361 uchazečů, což představuje vůbec nejvyšší rozdíl od počátku sledování,“ uvedl Bedřich Šenvajc z přerovského Úřadu práce.

Lednová nezaměstanost na Přerovsku byla 13,3 procent, což je o tři desetiny více než je průměr za celý Olomoucký kraj.

Razantní nárůst nezaměstnanosti způsobil zejména úbytek pracovních příležitostí ve stavebnictví a zemědělství.

„V evidenci je teď více dělnických profesí. Ukončeny byly sezónní práce v zemědělství a některé firmy na Přerovsku vinou ekonomické recese omezily výrobu,“ upřesnil. Pokles je patrný u strojírenských firem a v průmyslu stavebních hmot.

Podle něj se dá i v příštích měsících počítat se zvýšením počtu lidí bez práce a tento trend zřejmě zastaví teprve jarní práce.

Absolutně nejvíce bylo v lednu zaregistrováno pomocných a nekvalifikovaných pracovníků, kterých se do evidence úřadu přihlásilo na 145. Bez práce se ocitlo také na 130 řidičů, 103 zedníků a 71 prodavaček. Nejvyšší poptávka je naopak po zaměstnancích, vyučených v oborech stavební a nebo provozní elektrikář. Na trhu práce je i nedostatek obchodních zástupců a zdravotních sester.

Nejvíce lidí bez práce bylo v lednu v obci Dolní Těšice na Hranicku, kde dosáhla míra nezaměstnanosti na 33,3 procent. Podobné je to i v Měrovicích nad Hanou na Kojetínsku, kde činí téměř 30 procent.

O moc lépe na tom nejsou ani Oplocany, Kladníky Lobodice, Žákovice a Líšná s více než 24 procenty.