„Sledovaná kategorie uchazečů, evidovaných déle jak pět měsíců, kterým je po uplynutí této doby vypracován individuální akční plán, čítala 5 613 osob, tedy 59 procent z celkového počtu klientů. Znamená to mírný nárůst i zvýšení podílu oproti předchozímu měsíci,“ shrnul analytik přerovského Úřadu práce Bedřich Šenvajc.

Jinak ale v minulém měsíci nezaměstnanost na Přerovsku mírně poklesla. Zatímco v lednu činila 12,6 procent, v únoru to bylo „jen“ 12,4 procent.

Situace na trhu práce je nyní srovnatelná s únorem roku 2005.

Že je v Přerově těžké najít práci, potvrzuje i dvaapadesátiletá paní Irena, která už přes rok marně hledá uplatnění. Z předchozího zaměstnání byla propuštěna kvůli krizi a úsporám ve firmě.

„Pro nás starší nepřipadá v úvahu, abychom dojížděli za prací do jiného města. Takže mi finančně vypomáhá dcera a občas vezmu brigádu jako prodavačka u vietnamských prodejců,“ posteskla si žena.

Na Přerovsku se asi nejhůře shání práce v malých obcích, zejména v okolí Kojetína a nebo v hranické části bývalého okresu.

Měrovice: 27,5% nezaměstnaných

Bezkonkurečně nejvíce lidí bez práce je přitom už dlouhodobě v Měrovicích nad Hanou, a to 27,5 procent.

„V naší obci žije celkem 670 obyvatel a z toho velkou část tvoří romské etnikum. To je přesně to procento lidí, kteří jsou bez práce,“ uvedl starosta Měrovic nad Hanou Ladislav Bařina.

Podle něj se obec snaží nezaměstnaným vyjít vstříc, i když je to někdy obtížné.

„Nejhůře shánějí práci romské ženy, pro chlapy je to přece jen snazší. Máme asi patnáct lidí, kteří jsou v hmotné nouzi, a s těmi od prvního dubna sepíšeme smlouvu na půl roku. Práce je po dědině dost. Budou sekat trávu, dláždit chodníky a nebo provádět běžnou údržbu,“ řekl.

Na Hranicku se s největší nezaměstnaností potýkají obce Polom (26%) nebo Dolní Těšice (25%), na Lipnicku je pak nejvíce lidí bez práce v Kladníkách (25,9%).

Nejžádanější: pomocní dělníci i účetní

Analytici přerovského Úřadu práce tvrdí, že k mírnému oživení v měsíci únoru přispělo, že se vytvořila nová místa.

„Příznivě se projevila zvýšená poptávka v obchodu a službách a některých odvětvích zpracovatelského průmyslu, například ve firmách Metso Minerals nebo Olympus Medical Products Czech. Více příležitostí přinesl i začátek sezony ve stavebnictví,“ vysvětlil analytik ÚP Bedřich Šenvajc.

Největší poptávka je na Přerovsku stále po kvalifikovaných strojírenských profesích, pomocných a nekvalifikovaných pracovnících v průmyslu, dělnících pro čištění města nebo řidičích. Žádaní jsou i obchodní zástupci, účetní a nebo lékaři.