Míra nezaměstnanosti v tomto období vzrostla ve všech okresech Olomouckého kraje.

„V Přerově se meziměsíčně zvýšila o 0,2 procent. Oproti hodnotě v minulém roce je vyšší o 0,6 procent. To znamená, že je v tomto regionu o 400 více nezaměstnaných než vloni," uvedl Jaroslav Mikšaník z krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci.

Měsíční nezaměstnanost v Olomouckém kraji zaznamenávala od ledna roku 2011 až do srpna letošního roku ve srovnání s předchozími roky vždy pokles. Od srpna však její hodnota stoupá. Podle analytiků úřadu práce statistiky ukazují, že se nejedná o jednorázový výkyv, ale o nový trend.

„Její nárůst je dán především přílivem nových absolventů škol. Jejich počet se zvýšil o zhruba osm set na 2901 v celém kraji. V současné době je tedy o 1090 nezaměs­tnaných více než v minulém roce," dodal.

Zaměstnavatelé mají největší zájem o pomocné a nekvalifikované pracovníky, řidiče nákladních automobilů, obchodní zástupce, techniky, číšníky, kuchaře a dělnické strojírenské profese jako jsou kovář, nástrojař, slévač či svářeč.

Mnoho lidí proto navštěvuje rekvalifikační kurzy.

„Mamka hledá práci již pět let. Za tu dobu vystřídala už tři tyto kurzy. Nezdá se mi, že by to mělo na zaměstnavatele nějaký výrazný efekt," řekl Ondřej Kuča z Přerova.

Nezaměstnanost v Olomouckém kraji je s hodnotou 10,3 procenta třetí nejhorší v České republice, hned za Ústeckým a Moravskoslezským krajem. Z kraje vykazuje nejvyšší počet lidí bez práce Jesenicko, které následuje Přerovsko a Šumpersko.