„Úřad práce v tuto chvíli eviduje 7152 uchazečů o zaměstnání, to znamená nepatrné zvýšení oproti předchozímu měsíci. V evidenci tedy máme o 24 nezaměstnaných více než v měsíci dubnu,“ uvádí analytik přerovského Úřadu práce Bedřich Šenvajc.

Lidem bez práce úřad v tuto chvíli nabízí 312 volných pracovních míst. Na jedno pracovní místo tak v okrese Přerov připadá 23 nezaměstnaných.

„Stále je největší poptávka po montážních dělnících, lékařích a zdravotnickém personálu. Sezonní práce v zemědělství a stavebnictví zpomalují nárůst nezaměstnanosti i v době celosvětové ekonomické recese,“ dodává Bedřich Šenvajc.

S největší nezaměstnaností v okrese se potýká pobočka úřadu práce v Kojetíně, lidí bez práce je tam už přes třináct procent. Této statistice jistě velmi napomáhá situace v Měrovicích nad Hanou, kde míra nezaměstnanosti překročila sedmadvacetiprocentní hranici.

I přes hromadné propouštění lidí ve firmě Multidisplay není situace na Hranicku tak nepříznivá. Míra nezaměstnanosti je zde 8,3 procent.

S vyšší nezaměstnaností než na Přerovsku se v kraji potýkají už jen na Jesenicku a Šumpersku. Nejlépe jsou na tom na Prostějovsku s mírou nezaměstnanosti 6,8 procent a na Olomoucku 9,3 procent. Přerovsko je tak na pomyslném třetím místě s mírou nezaměstnanosti 10,6 procent.

„V nejbližší době se stále očekává mírný nárůst nezaměstnanosti, nízká poptávka po pracovní síle nadále přetrvává,“ dodal Bedřich Šenvajc.

Míra nezaměstnanosti
1. Prostějov 6,8
2. Olomouc 9,3
3. Přerov 10,6
4. Šumperk 13
5. Jeseník 13

Srovnání nezaměstnanosti v jednotlivých okresech
Srovnání nezaměstnanosti v jednotlivých okresech