Analytici tento nebývalý nápor vysvětlují tím, že skončily sezonní práce a firmy právě ke konci roku rozvázaly poměr se zaměstnanci, kteří předtím dostali výpověď.

„Příliv uchazečů je stejný, jako byl v lednu roku 2004, kdy byla na Přerovsku zhruba obdobná nezaměstnanost,“ řekl analytik přerovského Úřadu práce Bedřich Šenvajc. Podle něj je důvodů hned několik.

„Jednak ukončily sezonní práce některé firmy, a to jak ve stavebnictví, tak v zemědělství. Stále také pokračuje ekonomická krize, a to je její dopad. Ti, kteří dostali výpověď ze zaměstnání, ji většinou obdrží právě ke 31. prosinci. Leden tedy bývá nejvíce zátěžový,“ podotkl.

Velké firmy na Přerovsku ale ve velkém nepropouštějí.

„Asi deset zaměstnanců odešlo z jedné stavební firmy, na šedesát lidí také ukončilo svou činnost jako OSVČ. Naproti tomu velké společnosti na Přerovsku hlásí jen sporadický úbytek pracovníků, a to maximálně v počtu pěti nebo šesti,“ řekl dále.

Velcí zaměstnavatelé tento novoroční trend potvrzují.

„Na příští rok máme zajištěný zhruba stejný objem zakázek jako na ten letošní. Plošné propouštění tedy neplánujeme, naopak chceme do svých řad přijmout vysoce kvalifikované pracovníky,“ uvedl již dříve třeba zástupce generálního ředitele společnosti Meopta Optika Vítězslav Moťka.

Nezaměstnanost oproti předchozímu měsíci výrazně poskočila.

„V současné době je na Přerovsku bez práce na 8 710 lidí a míra nezaměstnanosti dosáhla 12,3 procenta. Ještě minulý měsíc to přitom bylo 11,4 procenta,“ uvedl analytik z pracovního úřadu Šenvajc.

Ten považuje nárůst počtu uchazečů o 586, což je o 0,9 procenta, za výrazný.