Podle analytiků nezaměstnanost minulý měsíc stagnovala a lidí bez práce je pouze o tři desítky více než v červenci.

Do situace na trhu práce se ale podle odborníků už brzy promítne skutečnost, že někteří absolventi středních a vysokých škol v regionu nesehnali práci. Mladí lidé si totiž většinou po skončení školy ještě chtějí užít prázdnin a na Úřad práce se přihlásí až v září.

„Míra nezaměstnanosti činila v srpnu 7,5 procenta, což představuje nepatrné zvýšení oproti minulému měsíci. V meziročním srovnání ale nadále přetrvává vysoký pokles nezaměstnanosti. Lidí bez práce je totiž nyní o 1199 méně než vloni,“ přiblížil analytik přerovského Úřadu práce Bedřich Šenvajc.

Podle něj se během posledních čtyř let dokonce počet nezaměstnaných snížil o 45 procent. Statistiky uvádějí, že mezi uchazeči na trhu práce přibylo žen.

„Těch je nyní v evidenci na 2896 a představují 57 procent z celkového počtu. Více nezaměstnaných je také mezi absolventy středních a vysokých škol,“ doplnil Šenvajc. Podle jeho slov očekává ale pracovní úřad hlavní nápor uchazečů z řad absolventů škol teprve nyní.

„Studenti se k nám zpravidla přihlásí až v průběhu září nebo října. Nemyslím ale, že kvůli tomu dojde k drastickému zvýšení počtu uchazečů o práci. Řada mladých lidí totiž v případě, že nesežene práci na Přerovsku, odchází jinam – zpravidla do větších měst nebo jiných regionů,“ konstatoval Šenvajc.

Podle analytika způsobilo mírné zvýšení počtu uchazečů o práci propouštění ve dvou firmách – Teplo Přerov a podniku Vojenské lesy a statky. Naproti tomu velké společnosti v regionu stále hledají nové zaměstnance.

„Poptávka je zejména po kvalifikovaných i pomocných dělnících ve strojírenství a zpracovatelském průmyslu. Nové lidi stále přijímají přerovské firmy jako je Gambro, Kazeto, Meopta, PSP Engeenering a další,“ upřesnil Bedřich Šenvajc.