Ke konci dubna bylo na úřadech práce na Přerovsku evidováno 8368 uchazečů, což je o 539 méně než v měsíci březnu.

„Vše je způsobeno zejména příznivým trendem v oblasti sezónních prací. Lidé získávají práci hlavně v oborech jako je stavebnictví, zemědělství a v oblasti veřejně prospěšných prací,“ uvedl ředitel Úřadu práce v Přerově Michal Langoš.

Další obory, které v dubnu otevřely svou náruč uchazečům o práci, jsou například doprava a strojírenství. Protože u nich už se nejedná o sezonní práce, mohl by podobný trend znamenat postupný konec krize ve firmách na Přerovsku a Hranicku.

„Je to možné, ale zodpovědně podobnou informaci nemohu potvrdit, protože by se jednalo o pouhou spekulaci z mé strany,“ dodal Michal Langoš.

Dlouhodobě nezaměstnaní - problém

Největší ze skupin uchazečů, kteří jsou evidováni na úřadech práce, jsou dlouhodobě evidovaní nezaměstnaní. Pokud jde o jejich počet, tak na Přerovsku a Hranicku jich je evidováno 5146 a jejich počet klesá jen velmi pomalu.

„Dlouhodobě nezaměstnané se snažíme zapojovat do aktivit samozprostřed­kování. Jde o to, aby si sami aktivně hledali volná místa a nečekali jen co jim nabídne Úřad práce,“ řekl vedoucí hranické pobočky Pavel Remeň. Podle něj už stejně většina míst, kam pošlou uchazeče, bývá obsazena. Průměrná délka evidence jednoho uchazeče se v poslední době prodloužila na dvacet a půl měsíce.

Přibyla volná místa

S koncem dubna vzrostl i počet evidovaných volných pracovních míst. K poslednímu dni v měsíci jich bylo 337, což je o šestasedmdesát více než ve stejném období v minulém roce. Podíl uchazečů na jedno hlášené volné pracovní místo proto klesl a v současné době činí 24,8.

„Míst je opravdu relativně hodně, ale myslím si, že situace se nějak dramaticky nezlepšila,“ doplnil Pavel Remeň.

Co se nemění je struktura poptávky. Prakticky téměř šedesát procent tvoří dělnické profese. Jde zejména o kvalifikované strojírenské profese, pomocné a nekvalifikované pracovníky v zemědělství a průmyslu, dělníky pro čištění města, pracovníky ve službách a prodeji a řidiče.

Kde je nezaměstnanost nejvyšší?

Obcí, kde je v současné době největší lokální nezaměstnanost, jsou Měrovice nad Hanou na Kojetínsku. Hned za nimi jsou Dolní Těšice na Hranicku a pomyslnou bronzovou medaili drží Žákovice na Přerovsku. U posledních dvou zmíněných obcí se nezaměstnanost meziměsíčně zvýšila. (zem)