Pokračuje tak pozitivní trend posledních měsíců, kdy lidí bez zaměstnání postupně ubývá. Zatímco ještě minulý měsíc dosáhla míra nezaměstnanosti 7,4 procent, nyní je to pouze 6,9 procent.

„Znamená to až půlprocentní skok, což je optimistická zpráva,“ pochvaluje si analytik přerovského Úřadu práce Bedřich Šenvajc.

Podle jeho slov klesl oproti minulému měsíci počet lidí bez práce o 329. „Téměř po jedenácti letech se toto číslo dostalo pod hranici pěti tisíc. Vysoký pokles přetrvává i v meziročním srovnání, a to zhruba o dvacet čtyři procent,“ shrnul Šenvajc.

Nižší počet uchazečů i míra nezaměstnanosti byly naposledy zaznamenány v roce 1997. Ke snížení počtu lidí bez práce nejvíce přispěly velké firmy na Přerovsku, které nabízejí volná místa v různých dělnických profesích.

„Ať už je to společnost Gambro, která nabízí sto míst montážních dělníků, nebo Gamametal, Progress či PSP Engineering,“ řekl Bedřich Šenvajc.

Velká poptávka je podle jeho slov zejména po svářečích, zámečnících nebo soustružnících. Zájem je ale i o pracovníky ve stavebnictví, obchodu a službách nebo v automobilové dopravě.

I přes značný zájem ze strany velkých zaměstnavatelů ale analytik přerovského Úřadu práce považuje za hlavní příčinu pozitivního trendu vývoje nezaměstnanosti fakt, že se daří ekonomice.

„Obecně přetrvává příznivý ekonomický růst v České republice. Dalším důvodem poklesu uchazečů o práci je fakt, že se nyní mnohem méně lidí nechává evidovat na Úřadu práce,“ řekl Šenvajc.

Lidé z Přerovska si totiž hledají práci i v okolních regionech a za prací dojíždějí. Z celkového počtu 4 979 uchazečů na Přerovsku představují největší procento dlouhodobě nezaměstnaní. Lidí, kteří čekají na svou příležitost déle jak půl roku, je 62,7 procent z celkového počtu. Více než rok bez práce je 47,7 procent ze všech nezaměstnaných v přerovském regionu.

Podle Šenvajce se dá očekávat mírné zvýšení počtu uchazečů o práci v letních měsících, kdy do evidence Úřadu práce přibudou mladí absolventi středních škol.