Sezonní místa nabízejí některé z obcí na Přerovsku, zaměstnávající jednotlivce na veřejně prospěšné práce. Ty představují ve statistikách malé procento.

„V Olomouckém kraji evidujeme ke konci prosince tisíc lidí zaměstnaných na veřejně prospěšné práce," zmínil Jaroslav Mikšaník z krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci.

Už pět let takto spolupracují s úřadem práce i Technické služby města Přerov.

„Je to dlouhodobá spolupráce, která se postupně vyvíjí. V březnu dáme požadavek na úřad práce na dvacet lidí, standardně je posíláme na údržbu zeleně, komunikací čištění města a podobně, " uvedl ředitel Technických služeb města Přerova Radek Koněvalík.

„Smlouva bývá na půl roku, teď jsme ji o dalších šest měsíců prodloužili, takže nám zůstali stejní pracovníci," dodal.

Tabulka

Zdroj: ÚPČR

„Veřejně prospěšné práce využívají více v obcích. V Hranicích je zaměstnáno na tento druh práce patnáct lidí," řekl Pavel Remeň, vedoucí hranické pobočky Úřadu práce.

Dobrou zkušenost s pracovníky potvrzuje i Petr Dostál, starosta Dřevohostic.

„Využíváme této možnosti hodně, většinou bereme z úřadu až šest pracovníků. Pomáhají při stavebních pracích, úklidu veřejných prostranstvích. Máme dokonce paní, která převádí děti na přechodu z autobusového nádraží přes náměstí – je to frekventované místo," přiblížil.

Podle jeho názoru by rovněž bylo dobré prodloužit smlouvy, které jsou sepsány na šest nebo dvanáct měsíců.

„Pracovníka zaškolíme, pořídíme mu pracovní oblečení a on po uplynutí doby odejde. Určitě bych možnost prodloužení smlouvy vítal," doplnil.

Prognóza krajského Úřadu práce v Olomouci na další zimní měsíc není optimistická.

V průběhu prosince nebylo nahlášeno žádné větší hromadné propouštění. V lednu očekáváme další výrazný sezónní nárůst nezaměstnanosti v souvislosti zejména s ukončením některých pracovních poměrů na dobu určitou do konce roku," uzavřel Jaroslav Mikšaník.