Na pobočkách pracovních úřadů v bývalém přerovském okrese tak bylo k 31. červenci evidováno téměř osm tisíc lidí.

„Ve většině okresů kromě Jesenicka došlo meziměsíčně k nárůstu celkového počtu uchazečů," uvedl Jaroslav Mikšaník z krajské pobočky Úřadu práce v Olomouci.

Na Přerovsku se však situace v meziměsíčním srovnání příliš nezměnila. Z červnových 11,1 procent nezaměstnanost stoupla na současných 11,2 procent.

„Jsem v invalidním důchodu, takže příjmy mám minimální. Proto se pořád dívám na nabídky práce. Na úřadu jsem registrovaný už asi pět let, ale možností je stále málo. Bohužel nemůžu sloužit noční směny nebo pracovat ve výškách a tato omezení mě hodně limitují. Samozřejmě se ptám i soukromníků, jestli by u nich práce nebyla," řekl pan Richard, který ve středu na hranickém úřadu studoval pracovní příležitosti.

Přestože přes léto bývá zpravidla situace na úřadech práce klidnější a sezonní práce by měly být v plném proudu, na Přerovsku se tato tendence příliš neprojevila.

Potvrdil to i vedoucí hranické pobočky Pavel Remeň, který také upřesnil, proč je situace na trhu práce dlouhodobě nepříznivá.

„Zaměstnavatelé jsou opatrní. Nechtějí uzavírat dlouhodobější pracovní smlouvy, naopak se zaměřují na dohody o provedení pracovní činnosti. Lidé jsou tak zaměstnaní dva nebo maximálně tři měsíce, pak se ale vracejí zpátky na úřad práce. Je to dáno právě tím, že zaměstnavatelé se nechtějí vázat na delší dobu," vysvětlil Pavel Remeň.

Právě na Hranicku je situace už několik měsíců v podstatě neměnná.

„Nezaměstnanost se pořád drží kolem sedmnácti set lidí. Nejčastější pracovní nabídky jsou tradičně z technických oborů, zejména ze strojírenství. Od ledna máme volná pracovní místa, která jsou stále neobsazená," dodal vedoucí hranické pobočky.

110 lidí propustili z Kazeta

Běžná praxe v minulých letech byla, že se zaměstnanost na Přerovsku přes léto zvyšovala.

„Žádné hromadné propouštění jsme v poslední době neregistrovali. Obvyklý vývoj je ale takový, že na jaře nezaměstnanost klesá s přírůstkem sezónních prací a pak se mírně zvyšuje na konci srpna a v září, kdy se na úřad práce hlásí někteří absolventi středních škol a letní práce končí," uvedla jedna z pracovnic přerovského úřadu práce.

Na konci minulého roku propouštěli na Přerovsku například společnosti Agrochov Jezernice a Ares v Lipníku nad Bečvou.

Někteří lidé přišli o práci také v přerovské firmě Sisko, kde byl však příslib, že na jaře či v létě budou zase přijímat.

Sto deset zaměstnanců pak opustilo koncem února přerovské Kazeto, firmu na výrobu lepenkových kufrů. Tam byla důvodem ztráta hlavního odběratele, společnosti Ikea.

Ve stejném měsíci oznámila propouštění také společnost Lindab Buildings, která sídlí areálu bývalých Přerovských strojíren.

Nová místa naopak vytvořilo přerovské recyklační centrum, u něhož začalo pracovat 28 lidí, kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní nebo mají určité zdravotní znevýhodnění.

Olomoucký kraj stále třetí nejhorší

Radostná situace ovšem nepanuje ani v celém Olomouckém kraji. Na konci uplynulého měsíce dosáhla nezaměstnanost 10,1 procent.

„Ve srovnání s ostatními kraji je Olomoucký kraj třetí nejhorší. Hned za Ústeckým a Moravskoslezským krajem," podotkl Jaroslav Mikšaník.

Ani vyhlídka na příští období není zrovna růžová.

„Dopravní společnost ČSAD Radiálka Ostrava se ocitla v insolvenci a propustí všechny své zaměstnance. V Olomouci se jedná o přibližně čtyři desítky osob. Další větší hromadné propouštění nebylo v průběhu července na Úřadu práce v Olomouckém kraji nahlášeno," prozradil mluvčí Jaroslav Mikšaník.

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, kterého se letos v červnu zúčastnilo 1034 obyvatel ČR starších 15 let, si 68 procent z nich myslí, že současná míra nezaměstnanosti je až příliš vysoká.