Lépe jsou na tom v Olomouci a Prostějově.

V květnu pokračoval předpokládaný pokles především díky sezonním pracím ve stavebnictví a zamědělství.

„Na snižovaní se také podílelo umísťování na veřejně prospěšné práce a také mírné oživení v některých odvětvích zpracovatelského průmyslu,“ uvedl analytik přerovského úřadu práce Bedřich Šenvajc.

Podle odborníků lze v následujícím období očekávat zachování sestupného trendu avšak s nižší strmostí než doposud, a to až do nástupu čertsvých absolventů škol, což se projeví hlavně v září.

Studenti se shodují na tom, že nebude jednoduché na podzim práci najít.

„Užiju si poslední prázdniny, už jsem rozhazoval sítě kolem sebe, ale zatím nikde nic. Na vysokou mě nevzali, takže mi nezbyde nic jiného než začít pracovat,“ konstatoval čerstvý absolvent Obchodní akademie Jiří z Přerova.

V květnu také mírně narostla poptávka po zaměstnancích. Asi o šedesát procent více se hledají vyučení lidé do dělnických profesí. Zejména se jedná o zedníky, zámečníky, obráběče kovů, číšníky ale také svářeče a elektromechaniky.

Středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní lidé mají v regionu trochu horší podmínky.

„Největší poptávka je po obchodních zástupcích, strojních technicích a programátorech. U vysokoškoláků se pak hledají lékaři a strojní inženýři,“ dodal Šenvajc.

Na Přerovsku není ani jedna obec, ve které by nebyl alepsoň jeden nezaměstnaný. Nejhůře je na tom tradičně obec Měrovice nad Hanou, kde evidují devadesát čtyři lidí, což znamená, že každý čtvrtý člověk je bez práce.

Naopak nejlépe je na tom obec Hlinsko na Lipnicku, kde je pouze pět nezaměstnaných lidí a jsou lehce za čtyřmi procenty.

Nezaměstnnaost v měsíci květnu

Hranicko – 10,3%
Přerovsko – 11,2%
Lipnicko – 13,3%
Kojetínsko – 15,2%