Lidem ve Velké a v okolí vadí především jedna věc – nikdo je o plánované uzavírce dostatečně dlouho dopředu neinformoval. Jednou z nich je i paní Jana z Hrabůvky.

„Vůbec nevím, že by tato informace proběhla tiskem. Navíc v Hrabůvce to ani nehlásili v rozhlase. Prostě vůbec nic. Samozřejmě nemusím vědět všechno, to je pravda, ale přece jen jde o důležitou informaci, kterou bychom měli vědět," popsala paní Jana.

„Uzavírky jsou uvedené na internetových stránkách města. navíc jde o maximální termíny. My věříme, že pokud bude příznivé počasí a nenastanou komplikace a že se nám to podaří i dřív," pověděl mluvčí města Hranice Petr Bakovský.

„Samozřejmě pokud se podaří ukončit ten první úsek dříve, budou opravy na druhém úseku hned návazné," dodal.

Na etapy

Momentálně se musí řidiči vypořádat s uzavírkou ve směru od kapličky ve Velké na Hrabůvku, kde budou práce pokračovat do 26. května. Další etapa prací se plánuje od křižovatky směrem na Drahotuše.

„Přijela jsem v pondělí do Velké a netušila, kam cesta povede. Říkala jsem si, že uvidím, kam se dostanu a samozřejmě jsem se nedostala nikam. A do zákazu jsem už nejela," popisovala žena svůj návrat domů. Musela se tedy vrátit zpět do Hranic a dále pokračovat přes Drahotuše na Klokočí až do Hrabůvky.

Uzavírky cest jsou dle slov paní Jany ve Velké docela běžné.

„Není to poprvé, co tam něco spravovali. Posledně to bylo uzavřené přes prázdniny minulý rok," povzdechla si obyvatelka Hrabůvky, která dodala, že se bavila i se známými z Lipníka nad Bečvou, kteří se ani nedostali do Radíkova na golf.

Je značení dostatečné?

Jana se také diví, proč v Hranicích není žádná značka.

„Přijde mi toto jednání dost nefér. Nevíme, kdy uzavírka skončí. Značka slepá ulice je jedině na potštátské cestě na Velkou. Tím to končí. Zavřou silnici na 14 dní a nikomu se nic pořádně neřekne, to mi přijde prostě divné," pozastavila se nad jednáním paní Jana.

Podle slov Petra Bakovského jsou objížďky značené a uzavírka je vedená po místních komunikacích a do Hrabůvky je možné se dostat přes Drahotuše nebo po lomařské komunikaci, kterou používají především nákladní auta z lomu. Silnice ve Velké trpí také tím, že právě z lomu po ní jezdí auta naložená těžkým nákladem s kamením.

„Právě proto je oprava velmi potřebná. Kromě krajských silnic uvedené v článku se opraví i menší místní komunikace, které kvůli rekonstrukci byly překopané. Jsou to ale jen místní objížďky, které výrazněji nezasáhnou do provozu," vysvětlil mluvčí Petr Bakovský.

Průjezd autobusů a vozidel integrovaného záchranného systému je zajištěný.