Rodiče se nejprve obrátili na brněnskou fakultní nemocnici. Měli ale štěstí – specializovanou dětskou ortopedii právě otevřela Nemocnice Přerov, kam to mají z Prostějova mnohem blíž. Nikolka má za sebou hospitalizaci a operaci, podle lékařů se ale zcela uzdraví.
Dětskou ortopedickou ambulanci mohla přerovská nemocnice otevřít díky spolupráci s lékařem Janem Poulem z brněnské fakultní nemocnice, který podle mluvčí přerovské nemocnice patří mezi nejuznávanější dětské ortopedy v Česku. V Přerově novou ambulanci vede Karel Ročák a je otevřená každou první středu v měsíci.
„V ambulanci jsou vyšetřovány děti s vrozenými ortopedickými vadami končetin, s hraničními a patologickými nálezy zachycenými při ultrazvukovém screeningu, děti trpící následky po mozkové obrně, bolestmi kloubů, pacienti se skoliózou nebo děti s asymetrií délky končetin,“ vyjmenoval nejčastější diagnózy Ročák.
Za přerovskými specialisty jezdí i Slováci
Ambulance nebude sloužit jen dětem z Přerovska.
„Předpokládané pokrytí sahá od východních Čech přes severní Moravu až po Brněnsko, část dětských pacientů dojíždí se svými rodiči za přerovskými odborníky dokonce i ze Slovenska,“ přiblížila mluvčí Hana Szotkowská. Protože léčba mnohdy vyžaduje nošení speciálních zdravotnických pomůcek, je menší cestování pro děti i jejich rodiče velkou výhodou.
Co ještě Nikolku čeká?
Malá Nikolka společně se svou matkou Klárou musela v přerovské nemocnici zůstat více než dva týdny, poté absolvovala operaci v Brně.
„Holčička se musela podrobit takzvané trakci, neboli tahu a zavěšení za dolní končetiny, aby jí lékaři zajistili správné postavení hlavice stehenní kosti proti kyčelní jamce. Ve Fakultní nemocnice v Brně jí pak lékaři v narkóze kyčle zakloubili a nasadili jí takzvané sádrové kalhotky. Ty bude muset malá Nikolka nosit zhruba dalších šest týdnů,“ uvedla Szotkowská. Děvčátko čekají pravidelné kontroly v přerovské ambulanci a takzvaný ortézní strojek, který bude nosit šest měsíců.
„Skvělou zprávou je fakt, že to máme z Prostějova skutečně kousek a nemusíme nikam daleko dojíždět,“ řekl otec malé Nikolky Lukáš Zahradníček, který se obával, že s dcerkou bude muset jezdit sedmdesát kilometrů daleko.
Bez léčby by se zdravotní problémy malé pacientky z Prostějova naplno ukázaly, jakmile by začala chodit.
„Při neléčení by bylo patrné napadání při chůzi. Takto se stav Nikolky úplně spraví, a to i díky včasnému zjištění problému,“ podotkl profesor Poul, který je garantem celého programu. Do Přerova dojíždí jednou měsíčně a v dopoledních hodinách zde také operuje. „Ty nejmenší děti a velmi náročné případy jsou operovány na Klinice dětské chirurgie ortopedie a traumatologie v Brně zcela identickým týmem jako v Přerově,“ doplnil přerovský lékař Karel Ročák.