„Je to velmi špatné, takový průběh zimy tady snad ještě nebyl. Je otázka, jestli vydrží zásoby, které včely mají, a jestli se zase počasí nepokazí. Není to prostě ten standard, na který jsou včely zvyklé, protože ony zimu potřebují," řekl místopředseda hranické organizace Českého svazu včelařů Pavel Malovec.

Právě otázku dostatečných zásob zmínil také Jaroslav Juráň ze Skaličky, další regionální včelař.

„Včely letos začaly plodovat dříve už v polovině ledna, pro takový případ je potřeba dostatek zásob. Během standardní zimy je včela v klidu a má menší spotřebu, letos ale už během zimy potřebuje zásoby na krmení mladého plodu," zdůraznil.

Včelaři nyní sledují předpovědi meteorologů s obavami. Například před rokem panovaly velké výkyvy počasí, tehdy po nikterak mrazivé, i když dlouhé zimě přišly skoro až letní teploty. Pozvolný přechod mezi zimou a létem trval jen velmi krátkou dobu.

„Vloni všechno rozkvetlo velice rychle a najednou. Kdyby se to mělo opakovat, nebudou včely schopny všechen pyl posbírat. Za normálních okolností má včela velkou pylovou skladbu, ale když všechno rozkvete naráz, soustředí se jen na některé stromy, které pro ně mohou být výhodné. Tím ale přehlídnou pyl na jiných stromech, které už ho mají k dispozici také," upozornil Pavel Malovec s tím, že včela se vždy snaží vytěžit maximální zisk při co možná nejmenším vypětí.

Hrozba varroázy

Počasí s vysokými teplotami může nahrávat i varroáze, infekčnímu onemocnění včel, v důsledku kterého může spousta z nich i uhynout.

„Za teplého počasí včely začínají plodovat a tehdy se roztoč, který nemoc způsobuje, rozšiřuje. Je tedy předpoklad, že při mírné zimě by takového výskytu mohlo být více," dodal Pavel Malovec.

Podobnou nepříjemností jako rychlý nástup jara by pro včelaře představoval prudký návrat zimy. „Včely už začaly plodovat, kdyby ale přišel nějaký silný mráz, včely plod neopustí a zmrznou na něm. Vždycky je pro ně nejhorší, když teplotní změna přijde velice rychle," uzavřel místopředseda místní organizace Českého svazu včelařů.