Mezinárodní noc pro netopýry v pátek večer zaplnila hudební altánek v hranickém parku. Událost, která letos přilákala více než pět tisíc diváků na 46 různých míst v celé republice, probíhá pod záštitou České společnosti pro ochranu netopýrů už 19 let.

„Akce se za ty roky stala mezi lidmi oblíbenou a tak se ji snažíme využít k motivaci pro spolupráci při ochraně těchto pozoruhodných zvířat," přiblížila záměry propagace netopýrů Petra Schnitzerová ze společnosti ČESON. Protože se tito savci čím dál častěji vyskytují v blízkosti člověka, usilují jejich ochránci o osvětu a šetrné zacházení při společném soužití.

Také v Hranicích se už řadu let snaží pracovníci z Masarykovy univezity informovat veřejnost o životě a výzkumu těchto letounů.

Letos se o zajímavý program postarala Lenka Falková z brněnského Ústavu botaniky a zoologie.

„Místní lokalita je pro mne přitažlivá především kvůli rozsáhlé kolonii netopýrů v rotundě nedaleké propasti," vysvětlila svůj vztah k Hranicku mikulovská rodačka Lenka Falková.

Večer s netopýry zde organizovala už potřetí.

„Většinou se v parku sejde okolo stovky lidí," vzpomínala na předchozí ročníky zooložka.

V oboru se pohybuje už přes osm let, a tak jí zákeřné otázky posluchačů při poutavé přednášce vůbec nedělaly problém. Navíc pobavila vtipnými slangovými názvy ze života přírodovědců.

„Tady máme netopýra černého, latinsky Barbastella barbastellus, zkráceně Barbucha," smála se Falková. Nejmenšího pojmenovala Pipouš.

Publikum všech věkových kategorií si kromě vyslechnutí spousty neotřelých informací mohlo zblízka prohlédnout několik nejrozšířenějších druhů netopýrů.

„Všichni pochází z Hranické propasti, byli jsme je tam dnes večer chytat," uvedla při ukázce Falková.

Přítomné děti nejvíce zaujaly ostré a nebezpečné zuby, dospělí zase obdivovali tenká a přesto pevná křídla těchto drobných zvířat. Všichni si nakonec užili vypouštění ukazovaných netopýrů. 

Autorka: Veronika Hlavinková