Strávit noc v knihovně a předčítat z děl oblíbených dětských autorů se přitom v noci ze 3. na 4. dubna chystají nejen ve větších knihovnách v Přerově a Lipníku nad Bečvou, ale také v Tučíně, Radslavicích nebo Potštátu.

„Děti se u nás sejdou v pátek 3. dubna odpoledne. Na spaní si vezmou karimatky, spacáky a také svačinku,“ popsala obvyklý rituál ředitelka Městské knihovny v Lipníku nad Bečvou Miroslava Střelcová. Podle ní se děti na noční dobrodružství každý rok těší.

Kromě čtení knížek se totiž mohou zapojit do netradičních soutěží a her. „Loni byl hlavním tématem Karel Čapek a letošní rok bude zasvěcen Františku Nepilovi. Ten je jako autor pro čtenáře zajímavý tím, že napsal celou škálu knížek nejen pro děti, ale i dospělé. Chystáme i malé překvapení, které zatím nechceme prozrazovat,“ dodala Simona Ryšavá z dětského oddělení zdejší knihovny.

Součástí dobrodružné noci v Lipníku bude i soutěž o nejhezčího plyšáka, spojená s přehlídkou pyžámek. Organizátorům se už v minulých letech osvědčilo zapojit do akce děti ve věku od 10 do 12 let. „Menší děti nebereme, protože by se dalo nocování v knihovně jen obtížně zvládnout. Starší zase dělají neplechu a těžko bychom je zabavili,“ shrnula své zkušenosti ředitelka knihovny v Lipníku.

Právě obava o bezpečnost dětí je i důvodem toho, proč se k akci nepřipojili v Hranicích. „Nechceme to dělat, protože uhlídat tolik dětí je velmi náročné,“ vysvětlila ředitelka zdejší Městské knihovny Marie Jemelková.

Na Noc s Andersenem se už těší přerovští školáci. Městská knihovna ji sice pořádá teprve podruhé, první ročník se ale vydařil. „Letos se připojí dvanáct dětí ve věku od 10 do 12 let. Sejdeme se v prostorách knihovny kolem šesté hodiny večer a budeme číst Eduarda Petišku a jeho Řecké báje a pověsti. Na tento rok totiž připadne výročí jeho nedožitých pětaosmdesátých narozenin,“ shrnula pracovnice Městské knihovny v Přerově Jitka Štiborová.

Noční čtení doplní i soutěže. Kromě městských knihoven si Noc s Andersenem získává stále větší popularitu i na vesnici. Třeba v Tučíně u Přerova. „Loni jsme podnikli noční čtení vůbec poprvé, a protože to byl první ročník, vybrali jsme pohádky od Andersena,“ vzpomněla knihovnice z Tučína Marta Rychlíková.

Vedle místních dětí se v knihovně přes noc ubytovali i školáci ze sousedních Želátovic. „Loni jsme měli přes deset dětí, což je na tak malou obec slušný počet. Doufáme, že bude stejný zájem i letos,“ uzavřela Rychlíková.