Poslední noční vlak ve směru na Ostravu odjíždí z Hranic šest minut před půl dvanáctou. První ranní spoj pak až sedm minut před čtvrtou. Podobná situace je na kolejích, vedoucích do Přerova. Večer tam cestující nasedají do vagónů nejpozději deset minut po půlnoci a pak mají až do půl páté smůlu. Ještě hůře jsou na tom ti, kteří chtějí v noci do Valašského Meziříčí. Mezi půl jedenáctou a pátou se tam vlakem nedostanou.

Vzhledem k tomu, že jsou Hranice všude v literatuře označovány za významný železniční uzel, by v nich podle názoru některých jeho obyvatel mohlo v noci zastavovat více spojů.

Mezi tím projede 6 rychlíků

„Poslední vlak z Prahy zastaví v Hranicích ve 23:23 a další až v 3:52 hodin. Mezi tím projede šest rychlíků. Při cestě do Prahy je to ještě horší. První vlak v 0:10 hod, další až 4:33. Mezi tím opět projede šest vlaků,“ kritizoval stávající stav například Ivo Holec.

„Co se týče regionálních spojů, tak těch nočních je málo v rámci celé republiky,“ informovala tisková mluvčí Českých drah pro Severní Moravu Kateřina Šubová. Zároveň však zdůraznila, že dopravce o počtu a frekvenci spojů nerozhoduje. Osobní a spěšné vlaky si u něj objednává kraj, dálkové spoje jsou v kompetenci ministerstva dopravy.

„Návrh nového jízdního řádu má vždy každý občan právo připomínkovat u své samosprávy. Ta pak jeho i své podněty předá kraji a ten s nimi pracuje,“ vysvětlila běžný postup Šubová s tím, že krajský úřad posuzuje, zda by byl žádaný spoj efektivní a opravdu nutný. Nový jízdní řád platí vždy od poloviny prosince s tím, že schválené připomínky občanů, měst a obcí se do něj zapracovávají až na jaře následujícího roku.

Poslali jsme žádost na kraj

Na podnět občanů se teď město Hranice snaží o to, aby od prosince přibylo nočních spojů, které by tam zastavovaly. „Psali jsme na kraj žádost, aby u nás zastavovaly rychlíky každou hodinu a to i v noci,“ uvedl starosta Hranic Miroslav Wildner. V příštím týdnu se do Olomouce chystá, aby se zeptal, jestli byla tato připomínka vzata v potaz.

Další požadavek na nový jízdní řád se týká pendolina. Lázně Teplice nad Bečvou by s ohledem na své pacienty rády, kdyby tam tento spoj zastavoval buď v pátek nebo sobotu. Odpadla by jim tak povinnost složitě se dopravovat k nástupu do něj do Olomouce.