Ulice Hviezdoslavova se stala hlavní investiční akcí města pro letošní rok. Dvacet milionů korun určených původně na rekonstrukci ulice Skalní se přesunulo právě sem.

„Opravdu se měla opravovat Sklaní, ale je majetkově neprostupná. Vaše ulice byla druhá na řadě a proto jsme investici přesunuli sem,“ uvedl problematiku místostarosta Hranic Miroslav Wildner.

Stačí malý déšť a hned máme vodu a splašky ve sklepích

A zde je právě kámen úrazu. Obyvatelé ulice by rádi kromě silnice viděli nejlépe novou kanalizaci. Je pravda, že se nebáli svůj názor dát hodně hlasitě najevo.

„Stačí malý déšť a hned máme vodu a splašky ve sklepích,“ začal vykřikovat jeden z nespokojených obyvatel.

Hlavním přáním přítomných obyvatel bylo, aby město společně s Vodovody a kanalizacemi Přerov současnou kanalizaci neopravovalo a v rámci rekonstrukce ulice udělalo úplně novou.

„Když máte vše rozkopané, udělejte k současné ještě druhou. Stejně by měly být oddělené roury pro odtokovou a dešťovou vodu,“ prohlásil další z nespokojených občanů.

Kamerový průzkum problémy neobjevil

Kanalizace, která vede rekonstruovanou ulicí je současní celého kanalizačního systému v Hranicích. Jak informoval Jindřich Mrva z přerovských vodovodů, současná kapacita je podle výpočtů dostatečná a proto není důvod něco měnit. „Provedli jsme kamerový průzkum stoky. Vše je v dobrém stavu, ať už se jedná o kapacitu nebo o statiku,“ poznamenal Mrva.

Kamerový průzkum přesto některé obyvatele vydráždil ještě více.

„Akorát nám lžete. Hodinu nám zde ukazujete nějaký kamerový průzkum, ale to neřeší, proč máme vyplavené sklepy. Pořád si myslím, že by roura měla být širší,“ křičel jeden z nejaktivnější diskutujících.

Špatně udělané přípojky

Nakonec se nejen on, ale i ostatní obyvatelé ulice Hviezdoslavova budou muset spokojit s opravou. Jedním z důvodu, proč se kanály ucpávají jsou totiž špatně udělané přípojky k jednotlivým domů. Právě kamerový průzkum stoky ukázal, jak nedbale někteří lidé postupovali. Spousta přípojek totiž přesahuje deseti a více centimetry do roury a automaticky se může stát, že se zhorší průtok.

„My vůbec nebude zjišťovat, kdo si podobné přípojky zhotovil. Ale uvědomte si, že když soused pod vámi něco podobného má, je samozřejmé, že u vás potom mohou nastat problémy,“ pronesl k ukazovaným obrázkům Jindřich Mrva z přerovských Vodovodů a kanalizací. Jeho proslov naštvaný dav v podstatě uklidnil.

Vodovody proto společně s městem přistoupí pouze k vyvložkování současné kanalizace a k opravě šachet.

Podobná oprava přijde na sedm až osm milionů korun. Pokud by se město rozhodlo dělat novou stoku, prodražila by se celá akce až na padesát milionů.

„Přiznám se, že na něco podobného město nemá peníze. A Evropská unie od toho také dala ruce pryč s prohlášením, že se jedná o příliš velké peníze na prostor s malou hustotou obyvatel,“ sdělil na závěr projednávaného tématu místostarosta Hranic Miroslav Wildner. (zem)

Hranický deník|Propagujte i svojí stránku