„Publikace by měla být obsahově zaměřena především na Hranice, případně na nejbližší okolí,“ řekl kronikář města Milan Golda.

„Projektů, které si pohrávají s „osmičkami“, je hodně, takže to není specificky hranický nápad,“ sdělil Jiří Nebeský, který text rediguje.

Podle jeho slov přišel jako první s ideou brožurky ke čtyřem „osmičkovým“ výročím v Hranicích starosta Miroslav Wildner. „Texty se ale začaly rozrůstat, takže dnes uvažujeme o zhruba dvousetstránkové knize, v níž samozřejmě nebudou chybět fotografie,“ sdělil Nebeský.

O spolupráci požádala radnice i místní obyvatele. Ti mohou přispět v případě, že by doma měli materiály, které by mohly být v publikaci použity. „Zatím jsme od místních žádné materiály nedostali, ale doufáme, že se to ještě změní,“ uvedla Jarmila Vrtalová z odboru kultury, která má sběr písemností a fotek od občanů na starosti.

„Budeme rádi, když nám čtenáři nabídnou dobové fotografie, uvítáme i písemná osobní svědectví,“ doplnil Nebeský.

Na knize pracuje čtyřčlenný autorský tým. Václav Bednář se zabývá lety 1918 a 1948, Hana Svobodová zpracovává rok 1938, kronikář města Milan Golda se věnuje roku 1968. Jiří Nebeský má na starosti blok osobních svědectví o „osmičkových“ letech.