Pokud vás zajímá, jak by v paralelním světě mohla vypadat třída 1. máje, neváhejte a zastavte se ve dvoraně hranického zámku.

Studenti architektury z brněnské univerzity zde totiž až do konce dubna vystavují své návrhy na proměnu hlavní městské ulice.

„Naší ústřední myšlenkou bylo zapojit do našeho projektu lidi, kteří v Hranicích žijí, aby nás s městem seznámili, protože nejsme zdejší. Vyrazili jsme tak do terénu a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o tom, jak občané město i třída 1. máje vnímají. Získané poznatky a nápady jsme se pak pokusili do našeho návrhu zapracovat,“ přiblížila spoluautorka jednoho z vystavovaných projektů Marika Janíková.

„Chtěli jsme ulici vrátit lidem. V současnosti totiž slouží především autům a dopravě obecně. Cílem bylo, aby zde lidé pouze neprocházeli, ale aby zde mohli také trávit čas. Snažili jsme se tak prostor upravit takovým způsobem, aby zde vznikly nějaké společné veřejné plochy pro vzájemné setkávání,“ doplnila dále studentka, která se svými kolegyněmi obdržela za zmíněný projekt fakultní ocenění. Oceněny byly také další dvě z vystavovaných prací.

Aplikace Zlepši své město
Aplikace Zlepši své město se ujala. Za první měsíc už desítky hlášení

Svěží a neotřelý pohled

Tím, jak by se dala hlavní hranická ulice upravit a zkulturnit, se zabývalo celkem pětadvacet brněnských studentů architektury v rámci ročníkových a diplomových prací.

„Přínos projektů vidíme v tom, že v nich studenti nabízejí na třída 1 máje svěží a neotřelý pohled. Mohou se totiž na danou problematiku podívat z jiné perspektivy než my, kteří zde již roky žijeme,“ vysvětlil vedoucí odboru rozvoje Marek Kuchta.

Zároveň ale zdůraznil, že byť přinášejí studenti zajímavé nápady, nejedná se o projekty, podle kterých by se mohla třída 1. máje v budoucnu skutečně rekonstruovat.

„Nejsou to návody, jak bychom měli tuto problematiku u nás v Hranicích řešit. Studenti své práce totiž vytvářeli nesvázáni zdejším prostředím a nezatíženi navazujícími problémy, takže mohli prakticky neomezeně popustit uzdu fantazii,“ dodal Marek Kuchta.

Výstava ve dvoraně zámku potrvá až do konce dubna.

Masarykovo náměstí v Hranicích. Ilustrační foto
Další koncepce. Hranická radnice připravuje Program rozvoje města 2020-2030