„Jsem velice rád, že to krajský úřad povolil a potvrdil tak, že jsem v právu,“ popsal své reakce majitel firmy Presbeton Drahotuše Jiří Spurný. Přesto ho prý mrzí, jakou reakci plánovaná hala v obci vyvolala.

„Výstavbu plánuju už tři roky. Rok jsem ale ztratil tím, že to někteří občané takto zdrželi. Teď je zima na krku a já ztratil další sezonu,“ uvedl majitel s tím, že v současné době se podle jeho původního plánu už mělo se začínat s montováním nové technologie.

Právě modernizace byla jedním z hlavních důvodů, proč se o výstavbě začalo uvažovat. Nová technologie totiž má v budoucnu pomoci při výrobě velkoformátových betonových desek.

Stavět se začne zřejmě na jaře

Vedení společnosti tak v současné době čeká jen na stavební povolení. „Počítáme s tím, že v únoru nebo v březnu stavební povolení dostaneme. V té době se také začne stavět,“ dodal majitel Spurný.

Zklamaní odpůrci

Mezi odpůrci projektu tak pochopitelně zavládlo zklamání. Nesouhlas s výstavbou vyjádřila také předsedkyně Osadního výboru Drahotuše Vlasta Zapatová.

„Na reakce jednotlivých občanů jsem se nevyptávala, ale osobně mě rozhodnutí Krajského úřadu v Olomouci nemile překvapilo,“ uvedla Zapatová.

Protože nebyla přímým účastníkem řízení, žádné další kroky neplánuje. „Rozhodnutí úřadu je nezvratné a nelze se proti němu odvolat. Teoreticky je tedy podle mne jedinou možností soudí cesta. Ale nevím, jestli je to reálné,“ konstatovala dále.

Řešení dopravy a hlučnosti?

Zapatová při ústním projednání požadovala řešení dopravní obslužnosti stavby ze silnice I/47, tedy hlavní cestou mezi Hranicemi a Přerovem.

„Zatím nemám povolení o přípojném pruhu, ale je to v plánu,“ dodal na toto téma Spurný.

Nespokojení obyvatelé si stěžovali hlavně na prašnost a hlučnost, která je s provozem současné výrobny spojená. Panují tak mezi nimi obavy, že se situace s novou halou ještě zhorší. Majitel společnosti to ale rázně odmítá.

„Nová hala je navržena tak, aby maximálně eliminovala veškerý hluk,“ argumentoval Spurný. Umístění nové haly údajně schválně kvůli stížnostem naplánoval co nejdále od obytné zóny. K nejbližšímu domu je to podle jeho slov osmdesát metrů vzdušnou čarou.

Spurný podle svých slov také do materiálu dopsal, že se výroba ve srovnání se současným stavem sníží o dvacet tisíc tun. „To samozřejmě povede k výraznému omezení nejen hlučnosti, ale odlehčí i dopravní situaci,“ dodal.

Proti výstavbě se kromě některých obyvatel Drahotuší postavilo také několik zastupitelů města Hranice. Městská rada však v neúplném složení tento projekt na svém zářijovém zasedání schválila, což vedlo k následnému odvolání bývalého místostarosty Miroslava Wildnera.