Ke každému vjezdu do Hranic nechala městská policie umístit varovnou ceduli, která upozorňuje na zákaz podomního a pochůzkového prodeje. Pro obyvatele města to však není žádná novinka.

„Obecně závazná vyhláška zakazující tuto ilegální činnost existuje už dlouho. Stále se ale potýkáme s řadou těchto přestupků," vysvětlil původ značek velitel městské policie Miroslav Mann.

Za uplynulý rok místní strážníci řešili více než třicet přestupkových řízení. Cedule tak mají především připomínat existenci zakazující vyhlášky.

Šest tabulí má fungovat preventivně

Nové cedule připomínají zákaz podomního prodeje v Hranicích„Nejčastěji se setkáváme s prodejci, kteří nabízí výhodnější energie. Dále se snaží prodat holicí strojky, parfémy, nože, dalekohledy a podobné zboží," jmenoval Mann.

Vedle návštěv v soukromých bytech lákají zákazníky na parkovištích a veřejných místech. Zde prodávají hlavně cizinci.

„Dopadnout viníky nám pomáhají obyvatelé, kteří podezřelé nabídky ohlásí. Často protiprávní chování odhalíme sami díky kamerovému systému a vlastnímu pátrání," dodal velitel.

Značky upozorňující na zákaz činnosti zasypaly už mnoho dalších českých měst. Od začátku října se navíc zvedla částka, kterou provinilci při prokázání přestupku zaplatí.

Dříve to byl jeden tisíc, dnes už pět tisíc korun.

Zda značky prodejce zastaví, ukáže až čas. Přinejmenším však připomenou místním, aby si na nebezpečné nabídky dali pozor a neodbytným návštěvníkům pohrozili policií. Pokud na služebnu opravdu zavolají, mohou pomoci k jejich dopadení.

Veronika Hlavinková