K jejich zřízení na Základní a mateřské škole Šromotovo a na Základní škole 1. máje město přistoupilo zejména kvůli výrazným energetickým ztrátám, s nimiž se školy v minulosti potýkaly.

„Kotle na obou základních školách jsou již nainstalované. Provoz těchto nových zařízení se po instalaci se ještě chvíli vylaďoval, ale nyní už vše funguje a běží tak, jak má," konstatoval tiskový mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Zatímco ještě v loňské sezoně měla každá ze zmíněných škol pouze jednu centrální kotelnu, v současnosti jich je hned pět. Na Základní škole 1. máje už plní svou funkci dvě kotelny, vzdělávací instituce na Šromotově náměstí pak má kotelny tři. Ty jsou umístěné zvlášť ve staré budově, v nové přístavbě a v tělocvičně.

„Nové kotle jsou menší a úspornější, současné rozvody navíc nejsou tak velké, jako tomu bylo v případě těch předchozích," dodal tiskový mluvčí.

Právě kvůli příliš dlouhým rozvodům docházelo k značným tepelným a tedy i finančním ztrátám. V souvislosti s výměnou kotlů se na Základní škole Šromotovo přistoupilo i k výměně některých starších radiátorů.

Město na výměnu starých zařízení za nová vyčlenilo skoro šest milionů korun. Většinu z této částky pokryla suma 4,5 milionů, kterou radnice získala díky změně příjmů z loterií a jiných hazardních her.

O využití této částky právě na výměnu kotlů zmíněných škol rozhodli hraničtí zastupitelé v červenci na mimořádném zasedání. Zbývající část na rekonstrukci se uhradila z investičních fondů obou škol a z městské rezervy.