V Zámrskách tuto záležitost vyřešili již v loňském roce, i když veřejné osvětlení tam bylo častým tématem už o několik let dříve.

Vedení obce spojilo opravu světel s rozsáhlou rekonstrukcí například místních chodníků a díky tomu nakonec uspělo s žádostí o dotaci.

„Zabývali jsme se tímto problémem už někdy v roce 2006. Se současným stavem jsme spokojeni, světla jsou funkční. Jejich životnost je asi deset až patnáct let,“ řekl starosta Zámrsk Arnošt Pala.

Podobně tento problém řešili v sousední Skaličce, kde některá světla lemující silnice nechali opravit v rámci celkové revitalizace návsi.

Také v Rakově, další obci poblíž Hranic, bylo veřejné osvětlení v tomto roce ožehavým tématem.

„Letos to pro nás byla priorita. Výstavba si vyžádala 402 tisíc korun, z toho padesáti procenty na ni přispěl Olomoucký kraj. Kolaudace proběhla 1. prosince, nyní je tedy už vše hotovo,“ řekl starosta obce Jaroslav Ludka.

I podle Pavla Táborského, starosty Teplic nad Bečvou, je to jedna z přednostních témat pro rok 2012.

„Začátkem příštího roku to společně se zastupiteli budeme řešit na rozpočtovém provizoriu. Tam se ještě uvidí, kterým projektům se dá přednost,“ uvedl starosta s tím, že opravou by neprošla celá obec, ale jen ty nejakutnější části.

„K opravám dojde jen v některých částech. Projekt ale máme rozfázovaný do několika etap. Lidé si už v některých případech stěžovali na přítmí,“ dodal.

Milion na světla na Struhlovsku

Ani samotné Hranice nejsou se současnou kvalitou některých sloupů veřejného osvětlení spokojeny. Odbor životního prostředí v Hranicích se této otázce dlouhodobě věnuje a již brzy chce na první opravy zadat objednávku.

„Je to otázka příštího roku. V návrhu rozpočtu na rok 2012 zůstala jedna akce, která se bude schvalovat ve čtvrtek na zasedání zastupitelstva,“ uvedla vedoucí zmíněného oddělení Ivana Zaoralová.

„Pokud se tyto akce schválí, budeme na ně už od prvního ledna mít peníze,“ doplnila vedoucí hranického životního prostředí.

Přestože „její“ oddělení mělo v plánu nechat opravit například i světla v ulici Teplická, do rozpočtového návrhu nakonec prošla jen rekonstrukce ve čtvrti Struhlovsko. Oprava sloupů a výstavba nových v této části si podle slov Ivany Zaoralové vyžádá přes milion korun.

„V případě, že návrh projde, okamžitě bychom podali objednávku. Je to velká akce a společnost Ekoltes, se kterou máme uzavřenu smlouvu, by na to měla mít dostatek času. Musí například rychle požádat o stavební povolení,“ vysvětlila dále Zaoralová s tím, že všechny náklady bude město Hranice financovat z vlastních prostředků.