Celkem patnáct nových autobusových zastávek nahradí staré zchátralé přístřešky. Objeví se ale i na místech, kde cestující před nepřízní počasí dosud nic nechránilo.

„Autobusem jezdím pravidelně a jsem moc ráda, že se budou stavět nové zastávky. Většina z nich už je poničená a opravu potřebuje. Nejhorší to je, když jedu od staré pošty a prší, protože tam chybí přístřešek a nemám se kam schovat,“ řekla jedna z cestujících.

S podobnými problémy se cestující už nebudou muset potýkat. Nové přístřešky přibudou hned na několika místech.

„Lidé asi nejvíce přivítají, že krytá zastávka vyroste u Slávie a u staré pošty,“ uvedl mluvčí Městského úřadu v Hranicích Petr Bakovský.

Čekárna pro cestující se objeví i na třídě 1. máje u prodejny Albert, v Nádražní ulici a na třídě Československé armády u Bonveru.

Opravy se cestujících nedotknou

Rekonstrukce zastávek by podle slov pracovníků městského úřadu neměla mít žádný vliv na dopravu. Nechystá se ani změna jízdních řádů.

Autobusy budou zastavovat na stávajících místech, opravy by tedy cestující neměly nijak omezovat.

„Zastávky budou normálně v provozu. Některé z nich posuneme nanejvýš o deset metrů a po dobu stavebních prací zbudujeme náhradní nástupní stanoviště,“ upřesnil Pavel Slovák z Odboru dopravy Městského úřadu v Hranicích.

Stavební práce začaly minulý týden. V současnosti dělníci odstraňují nevzhledné a nevyhovující přístřešky. Poté bude následovat úprava chodníků a nástupišť podle nových norem včetně zvedání obrubníků.

„Nové přístřešky budeme montovat koncem srpna nebo začátkem září, jakmile dokončíme ostatní stavební práce v okolí zastávky,“ přiblížil Vladimír Bezděk z Odboru rozvoje města Městského úřadu v Hranicích.

Podobné těm na Šromotově náměstí

Nové zastávky vyrobené z tvrzeného skla a kovu se budou podobat těm, které už stojí na Šromotově náměstí nebo na sídlišti Nová.

„Už několik let ve městě budujeme zastávky ve stejném stylu. Jedná se o modulový systém, který se mění podle konkrétní lokality zastávky a podle její plánované velikosti,“ dodal Bakovský.

Na vybudování nových přístřešků získalo město Hranice dotaci z Regionálního operačního programu Střední Morava.

Rekonstrukce bude stát přes čtyři miliony korun. Kromě již zmíněných lokalit se nové autobusové zastávky objeví i na Motošíně, Struhlovsku a v Partyzánské a Bělotínské ulici. Dva přístřešky vyrostou i v Drahotuších a jeden ve Velké u školy.

Iveta Podešvová