Přerovské restaurace, které mají oddělenou kuřáckou a nekuřáckou část, se nyní musejí přihlásit mezi kuřácké. Podle lékařů je zákon paskvil, který nic neřeší.

„Čas, který nad ním poslanci strávili, je úplně ztracený. Je známo, že pasivní kouření je stejně škodlivé jako aktivní, u alergiků a astmatiků vážně zhoršuje zdravotní stav, může vést k chronické obstrukční plicní chorobě a v nejhorším případě k rakovině,“ říká přerovská alergoložka Miluše Dupáková.

Nekouří se, jsme pro aktivní lidi

Jednání o zákoně podle svých slov pozorně sledovala a doufala, že nakonec projde tvrdší z navržených variant zákona. Podle té by se v restauracích vůbec nesmělo kouřit.

„Kouření by se mělo zcela zakázat ve veřejných prostorách, podobně jako je tomu v jiných evropských zemích. Těm, kdo kouří na zastávkách nebo nádražích by měly hrozit skutečné sankce. Ideální by bylo, kdyby i výše zdravotního pojištění zohledňovala to, zda je člověk kuřák či nekuřák,“ míní lékařka.

Nový zákon ke změně na nekuřácké zařízení nikoho nenabádá. Provozovatelé, kteří se rozhodli pro nekuřácký podnik, tak učinili už dříve a ne kvůli „samolepkovému zákonu“.

„My jsme nekuřácká restaurace a nikdy jsme ani neuvažovali o tom, že bychom to měnili. Jsme zaměření na zdravý životní styl, setkávají se u nás lidé, kteří přistupují k životu aktivně, sportují, jezdí na kole, lezou po horách,“ říká majitel přerovského Base Campu Michal Petr.

Samolepky bude kontrolovat Živnostenský úřad

Příslušnou samolepku prý ještě sehnanou nemá, spoléhá na to, že o jeho restauraci se mezi lidmi ví, že patří mezi nekuřácké. Podobně je na tom i Zámecký klub v Hranicích.

„O tom, že bude klub nekuřácký, bylo rozhodnuto už při jeho budování a vybavení vzduchotechnikou. Ta není koncipována na kuřácké prostředí,“ vysvětlila již dříve ředitelka Městského kulturního zařízení Hranice Helena Votavová.

Kuřáckou samolepku si ale budou muset vyvěsit i ty restaurace, které mají oddělené prostory pro nekuřáky.

„V Restauraci Michalov problém nemáme, ta je kompletně nekuřácká. Ale v Pivovaru budeme muset vylepit samolepku pro kuřáky, ačkoli máme nekuřácké prostory a hodláme je zachovat,“ říká provozovatelka restaurací Lucie Zlámalová.

Zda mají opravdu vyvěšenou tu správnou nálepku, budou moci kontrolovat v terénu pracovníci živnostenského úřadu.

„V současné době o kontrolách neuvažujeme, a to z provozních důvodů. Může se to ale brzy změnit, pokud nám přijde nějaké nařízení například z kraje,“ uvedl pracovník kontrolního oddělení Živnostenského úřadu v Přerově a dodal, že v případě pochybení restauratéra nemají úředníci ze zákona sankční pravomoc.

Petra Poláková-Uvírová, Jan Rotrekl