Kvůli tragické bilanci nehod v loňském roce si tento úsek získal také jedno smutné prvenství. Olomoucká ulice v Hranicích byla totiž vyhodnocena jako nejrizikovější silnice v celé České republice.

Jedná se o první z řady opatření, které by v budoucnu měla zabránit střetům vozidel s chodci, k nimž v tomto úseku několikrát došlo.

„Byla upravena předepsaná rychlost. Místo dříve povolených sedmdesáti zde nyní platí rychlost padesát kilometrů v hodině,“ informoval Pavel Slovák z Městského úřadu Hranice.

Řidiče bude na změnu upozorňovat také vodorovné dopravní značení přímo na povrchu silnice.

„Malovat se ale kvůli počasí ještě nemohlo, Ředitelství silnic a dálnic tak prozatím pouze sundalo značky,“ uvedl Pavel Slovák.

„Jednání o této záležitosti byla vyvolána na popud města. Změnu ale provedl krajský úřad a Ředitelství silnic a dálnic, my na toto sami pravomoc nemáme,“ vysvětlil dále Pavel Slovák.

Nečekaná změna

Pro řidiče se jedná o nečekanou změnu. „Kdybyste se mě na to teď nezeptal tak si toho nevšimnu. Projíždím tímhle úsekem docela často, takže se už nedívám po tom, jestli tu cedule je nebo ne,“ řekl řidič Karel Machala.

Úprava rychlosti na této komunikaci je pouze prvním z řady opatření, která se chystají. V loňském roce zde došlo v okolí benzínové pumpy ke dvěma vážným dopravním nehodám, kdy se srazil automobil s chodci.

„Do čtrnácti dnů bude objednána studie na rozdělení čtyřpruhu kolem čerpacích stanic pouze na dva pruhy,“ nastínil Pavel Slovák. „Čtyři pruhy budou zrušeny zhruba ve čtyřicetimetrovém úseku. Zvýší se také veřejné nasvícení. Všechno je to pro zajištění bezpečnosti chodců,“ doplnil.

Nejrizikovější úsek v ČR

O tom, že se v případě Olomoucké ulice jedná o mimořádně nehodové místo, svědčí mimo jiné její umístění na čele aktuálního žebříčku Automapy Allianz, který hledá nejrizikovější úseky na českých silnicích.

„Pro určení pořadí žebříčku byl důležitý zaprvé počet nehod, při kterých ve vybraném úseku došlo ke smrtelnému nebo těžkému zraněn a dále počet zraněných nebo usmrcených osob na místě. Přihlédnuto bylo také k závažnosti jejich zranění a počtu ostatních nehod v dané lokalitě,“ uvedla Radana Pochop Rusevová z Allianz nadačního fondu.

Podle zpracované statistiky došlo loni v Hranicích na Olomoucké ulici v okolí čerpacích stanic ke čtyřem nehodám, z toho dvěma vážným. Jeden člověk zde přišel o život, dva lidé vyvázli s těžkými zraněními, šest lidí bylo zraněno lehce.

Nehody se udály v různých časech, konkrétně 5:35, 9:35, 15:15 a 22:05, v různých dnech v týdnu.

V tomto ohledu tak podle autorů projektu žádná podobnost vysledovat nelze.

Autor: David Král