Podle vedoucí Zbrašovských aragonitových jeskyní (ZAJ) je letošní návštěvnost o něco nižší než minulý rok.
„Vloni touto přišlo maličko víc lidí, ale závěry se z toho zatím vyvozovat nedají. Přece jen rozhodující měsíce teprve přijdou," pověděla Barbora Šimečková.
Unikátní ZAJ navštěvují jak místní, tak turisté. Někteří z obyvatel Hranic a okolí chodí do jeskyní pravidelně každý rok a pokaždé se mohou těšit na nějakou výstavu. Ta letošní ponese název Doušek betonu.
„Výstavu budeme do jeskynních prostor instalovat 29. června a slavnostně ji zahájíme v úterý 30. června v 18 hodin. Všichni zájemci jsou srdečně zváni. Bude zde vystavovat šest mladých výtvarníků z Ostravska. Jak název napovídá, půjde převážně o díla vytvořená z betonu, ale nejen z něj," upřesnila vedoucí s tím, že výstava potrvá až do 31. října, tedy po celou návštěvnickou sezonu.
Tištěné texty v osmi jazycích
Pokud se mezi návštěvníky najde nějaký cizinec, není problém si zamluvit výklad v angličtině nebo němčině. V případě méně běžných jazyků mají průvodci k dispozici tištěné texty v osmi jazycích.
„Ty návštěvníci obdrží u pokladny a během prohlídky si čtou a průvodce jim navíc některé detaily objasní třeba anglicky," podotkla dále Barbora Šimečková, která sama už neprovází.
„Dnešní kybernetická doba mě přikovala do křesla počítače. Raději bych se věnovala praktické stránce profese, ale myslím, že každý obor to má asi stejně," pověděla smutně.
Zajímavostí je, že každý zaměstnanec jeskyní je zároveň i průvodce. Dohromady se zde lze setkat s pěti stálými zaměstnanci a v období sezony pomáhá 16 dalších průvodců, většinou studentů.
V průběhu let se v jeskyních uskutečnilo mnoho pozoruhodných kulturních akcí. Barboru Šimečkovou za dobu působení v jeskyních nejvíce oslovila divadelní hra Komediantská mystéria v podání Petra Oslzlého.
„Dále bych mohla jmenovat třeba vystoupení japonského tanečníka Mina Tanaky nebo výstavu sochaře Olbrama Zoubka," zavzpomínala.
Do jeskyní zavítal i Lech Walesa
Není překvapením, že dnes už národní přírodní památku navštívila spousta zajímavých osobností. Mezi takové patří například bývalý prezident Polské republiky Lech Walesa s chotí Danutou a dětmi.
„Provedli jsme zde také mexického velvyslance, několikrát paní senátorku Jitku Seitlovou, ministra životního prostředí Libora Ambrozka a tehdejšího předsedu vlády Petra Nečase, ten však si však jeskyně prohlédl soukromě bez oficiálního ohlášení," vyjmenovala nejvýznamnější návštěvníky vedoucí ZAJ, které dále spolupracovali s řadou předních výtvarníků, hudebníků, režisérů.
„Namátkou jmenuji Arnošta Goldflamma, Jozefa Jankoviče, Ondřeje Hraba, Radovana Lipuse či před několika dny zesnulého Ludvíka Vaculíka," uzavřela výčet vedoucí Zbrašovských Aragonitových jeskyní Barbora Šimečková. (jes)
Pár zajímavostí
Jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi hydrotermálního původu v ČR.
Jsou nejteplejšími jeskyněmi v ČR. Teplota vzduchu v podzemí činí 14 až 16 stupňů Celsia.
Objevili je na přelomu roku 1912 a 1913 bratři Josef a Čeněk Chromí, když po prokopání pukliny s výronem teplého vzduchu sestoupili 42 metrů hlubokou propastí do podzemí.
Jsou dlouhé celkem 1435 metrů.
Návštěvní okruh je dlouhý 375 metrů a prohlídka trvá asi 50 minut.
V roce 2003 byly vyhlášeny národní přírodní památkou.
Zdroj: www.jeskynecr.cz