„Scházíme se tu každý rok, abychom propagovali legionářskou obec a tradice. Naši členové na sobě mají uniformy z první světové války, ale i meziválečného období a zastoupeno je také anglické letectvo,“ řekl Dan Zatloukal z Československé obce legionářské - jednoty Jana Gayera, která má členy v Přerově, Hranicích i Lipníku.

Turisté dorazili na novoroční výstup ze všech koutů Moravy. Někdo si dal pořádně do těla a vydal se pěšky z Teplic nad Bečvou, Hranic nebo Lipníku, jiní zvolili méně náročnější trasu z nedalekého Týnu nad Bečvou. V cíli dostali od organizátorů akce, kterým je každoročně Klub českých turistů SK Přerov, pamětní list, razítko či magnetku.

Velkolepý romský pohřební průvod se vydal z kostela sv. Vavřince přes město až na přerovský hřbitov. Doprovodit zesnulou na poslední cestě přišel velký zástup lidí. 7. ledna 2022
Romský pohřeb v Přerově: velký průvod s historickým kočárem zastavil i dopravu

Velkomoravané i chovatelé dog

„Vyjeli jsme s manželkou ráno z Ostravy, zaparkovali auto v obci pod hradem, a nahoru už šli pěšky. Byla to moc příjemná procházka,“ svěřil se Dalibor Kanclíř, který se zimního výstupu zúčastnil vůbec poprvé.

„Svolali jsme se přes facebookovou skupinu chovatelů tibetských dog a dorazilo nás osm. Překvapily mě nejen davy lidí, ale i to, kolik je tu majitelů psů,“ poznamenal.

VIDEO: Novoroční výstup na Helfštýn, 8. ledna 2022

Zdroj: Deník/Lukáš Ston

V kostýmu Velkomoravanů se vydali na cestu Martin Komoň s manželkou Kristýnou.

„Na hrad se to úplně nehodí, ale nic lepšího jsme neměli a chtěli jsme si tento den užít trochu netradičně. Kostým je trochu zateplený, aby nám nebyla zima, a šila ho manželka. Minulý rok se akce nekonala, a proto jsme rádi, že se tradice zase obnovila,“ řekl Martin Komoň.

Podle mluvčí hradu Evy Lehnertové prošlo za jediný den branami Helfštýna na 4077 lidí.

„Poslední novoroční výstup v roce 2020 byl rekordní, protože přišlo téměř 5 tisíc lidí. I tento rok je ale návštěvnost hezká. Nejvíce lidí přicházelo mezi desátou dopoledne a druhou odpoledne, pak už jich bylo méně,“ zhodnotila.

Opravené toalety a vratné kelímky

Hrad překvapil účastníky zimního výstupu dvěma novinkami - tou první byla nově zrekonstruovaná sociální zařízení, druhou vratné kelímky s obrázkem Helfštýna.

„Letos jsme to měli jednodušší v tom, že venku není sníh a nemuseli jsme odklízet kupy sněhu. Až do pátečního večera jsme ale finišovali s úklidem toalet, které prošly rekonstrukcí. Naštěstí se všechno včas stihlo,“ dodala Eva Lehnertová.

Kvůli náporu lidí hrad posílil pokladny a návštěvníci se mohli posilnit buď ve stánku s občerstvením nebo místní restauraci. Mnozí si ale přiťukli do nového roku štamprlí z domácích zásob.

Hrad Helfštýn po náročné rekonstrukci renesančního paláce. Srpen 2020
Triumf mezi českými architekty. Proměna Helfštýna dosáhla na hlavní cenu

Spokojený s vydařenou akcí je i Radim Himmler, ředitel Muzea Komenského v Přerově, pod které hrad Helfštýn spadá. Novoroční výstup si nenechal ujít.

„Chodím pravidelně už od roku 2008. Je to nádherná akce - lidé mohou po vánočních svátcích vyrazit do přírody a kochat se výjimečným otevřením hradu. Snažím se chodit každý rok z jiného směru a letos jsem vyšel z Teplic nad Bečvou přes Maleník až na Helfštýn. Je vidět, že po roční pauze vzali lidé hrad doslova na zteč,“ shrnul.

Spousta zájemců využila možnosti prohlédnout si nově zrekonstruovaný renesanční palác, který byl veřejnosti přístupný. Všichni lidé zaplatili u vstupu na hrad pouze symbolických 20 korun.