Na Svatém Kopečku začalo postupné testování jednotlivých částí nového parkovacího systému olomoucké zoo. Město za něj zaplatilo 15 milionů korun. Kromě automatických závor s kamerami a platebních terminálů u parkovacích ploch zahrnuje digitální cedule monitorující obsazenost parkovišť. Data vyhodnocuje dispečer v zoo.

Cedulí bylo instalováno celkem 14. První najdou řidiči už před kruhovým objezdem v Samotiškách. Poskytne údaj o tom, zda je nahoře na Kopečku volno, nebo ne. Panel na příjezdu do Svatého Kopečku pak obsahuje data o jednotlivých parkovacích plochách.

Hranické koupaliště
Kolik stojí koupání na Přerovsku? Ceny mírně vzrostly v Přerově i Hranicích

„Řidiči tak budou mít díky modernímu systému snadno k dispozici informace, kolik je na kterých parkovištích volných míst. Návštěvníci zoologické zahrady tedy nebudou muset složitě hledat, kde zaparkují, otáčet se a bránit tím plynulosti provozu,“ sdělil investiční náměstek olomouckého primátora Miloslav Tichý.

Cedule ani v polovině července zprovozněny nebyly. Do konce měsíce by však měly potřebná data ukazovat.

Parkovací systém zahrnuje celkem pět ploch. Nově se počítá i se zpoplatněním stání podél komunikace vedoucí do Radíkova, a to v režimu 40 korun za hodinu. Platební terminály umístěné u cesty zatím nejsou v provozu. Na parkovištích u zoologické zahrady a Fojtství činí denní sazba u osobního auta 100 korun, mimo sezonu pak 60. Prvních 15 minut je zde zdarma.

Moderní parkovací a navigační systém sice pomůže v organizaci dopravy hlavně o víkendech a svátcích, kdy za příznivého počasí míří do zoo tisíce lidí, ale neřeší nedostatek parkovacích míst na Svatém Kopečku. Bezvýsledně se jím zabývalo už několik politických reprezentací.

„Pomohlo by záchytné parkoviště a kyvadlová doprava. Nebo výstavba parkovacího domu v blízkosti zoologické zahrady,“ uvedl náměstek primátora Tichý. „Hledáme kapacity, je snaha to vyřešit, ale není to z majetkoprávního hlediska jednoduchá záležitost,“ poukázal.

Kaple Povýšení sv. Kříže ve Velké.
Ve Velké opravili kapli zdobenou unikátní výmalbou. Chystají třídenní oslavy

Komise městské části volala alespoň po znovuzavedení posilové autobusové linky a větší propagaci využívání MHD při přesunu lidí do zoo. Neuspěla.

„Se znovuobnovením zavedení autobusového posilového vozu 111 se do budoucna nepočítá. Sčítače ve vozech ukázaly jejich nevytíženost a následné ekonomické ztráty,“ vysvětlila mluvčí zoo Iveta Gronská. „Posílila se ale standardní zastávková linka č. 11. V případě exponovaných dnů reagují řidiči na dispečink, který následně posílá mimořádné posilové vozy,“ dodala.