Lidé v novém roce zaplatí více za vodné a stočné. Mírné navýšení cen se dotkne i elektřiny a dodávky dálkového tepla. Obyvatelům všech měst v přerovském regionu se letos navíc zvedne poplatek i za svoz komunálního odpadu. Vyjma Přerovanů se tato nepříjemná novinka týká obyvatel Hranic, Lipníku nad Bečvou, Tovačova a Kojetína.

Poplatky za odpad narostly

Zatímco obyvatele Přerova letos zaplatí za svoz komunálního odpadu stejnou částku jako loni, připlatit si budou muset obyvatelé všech ostatních měst na Přerovsku. Největší nárůst pocítí obyvatelé Lipníku nad Bečvou. Lipničtí zaplatí letos za svoz komunálního odpadu o 45 korun více. „Sazba poplatku se zvyšuje z částky 451 na 496 korun,“ řekla mluvčí lipnické radnice Magdalena Gladišová. O dvanáct korun se navýšil v letošním roce poplatek obyvatelům Kojetína i Hranic. O dvacetikorunu více oproti uplynulému roku si připlatí také obyvatelé Tovačova.

Podraží vodné a stočné

Nový rok přinesl navýšení poplatku za vodné a stočné. „Cena vodného vzrostla oproti minulému roku o korunu, a to z loňských 33 na letošních 34 korun. Cena stočného rovněž narostla, a to z 20 na 22 korun. Zvýšení cen je vyčísleno na 1 metr kubický včetně DPH,“ upřesnil ředitel přerovské společnosti Vodovody a kanalizace Miroslav Dundálek.

Připlatíme i za dálkové teplo

Zdražování se ale letos nevyhnulo ani dodávce dálkového tepla. „Cena tepla z centrálního systému zásobování letos vzroste v průměru o 5,85 procenta. K tomuto kroku jsme museli přistoupit kvůli zvýšené ceně tepla od dodavatele, kterým je společnost Dalkia. Ta podražila zejména kvůli nárůstu cen uhlí a vody,“ vysvětlil ředitel společnosti Teplo v Přerově Jaroslav Klvač.

Podle jeho slov zdražení pocítí nejen domácnosti vytápěné z centrálního systému, ale i z plynových kotelen. „Takových domácností, které jsou tímto způsobem vytápěné, není ale mnoho. V tomto případě má na navýšení vliv nárůst cen zemního plynu. Konkrétní ceny pro letošní rok jsou přístupné na našich webových stránkách,“ dodal Klvač.

Nárůst se nevyhne ani poplatkům za elektřinu

Také poplatky za elektřinu letos vzrostou. „Průměrná meziroční změna celkové ceny elektřiny pro domácnosti i podnikatele je však pod úrovní 10 procent. Pro domácnosti jde o meziroční nárůst o 9,9 procenta, pro podnikatele o 9,4 procenta,“ vyčíslil mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Plyn podraží, ale jen v některých domácnostech

Potěšující je zpráva o cenách zemního plynu. Jak uvedl mluvčí společnosti RWE Luboš Falhauer, průměrná cena zemního plynu v prvním čtvrtletí nového roku se oproti poslednímu čtvrtletí uplynulého roku nemění.

„Jsou tam jen drobné odchylky, a to například u domácností, které zemní plyn používají pouze na vaření a mají tak nízký odběr. Ty si připlatí měsíčně v rozmezí o osm až deset korun více. Naopak domácnosti v rodinných domech, které zemním plynem i topí, se dočkají menší úspory,“ vysvětlil mluvčí Falhauer.

Cena piva se zatím nemění

Zdražování vody a energií navýší náklady i ve výrobě potravin a nápojů. Podle odborníků se to však na jejich cenách letos výrazně neprojeví. Ani přerovský pivovar zatím nezvažuje, že by navýšil cenu piva.

„Vstupní náklady skutečně stoupají, ale my teprve připravujeme roční plán a chystáme analýzu prodeje piva na trhu. Změna ceníku piva tak zatím není na pořadu dne,“ řekl ředitel přerovského pivovaru Zubr Pavel Svoboda.